
Pomoc jest Kobietą – NGO napędzane kobiecą siłą i empatią
W polskich organizacjach pozarządowych to kobiety stanowią większość. Według badań Stowarzyszenia Klon-Jawor, niemal 60% osób działających w NGO to właśnie kobiety, a w niektórych organizacjach odsetek ten sięga nawet 75%. Dzień Kobiet to doskonały moment, by docenić ich wkład w działalność społeczną i podkreślić, jak wielką rolę odgrywają w budowaniu silnego sektora organizacji pozarządowych.
– „Nie jest to sytuacja charakterystyczna wyłącznie dla Polski i do tej pory nie znalazłam dla tego dobrego wytłumaczenia” – zauważa Dobrosława Gogłoza, prezeska Fundacji Pomagam.pl. – „Najprostsze wyjaśnienie? Może kobiety mają wyższy poziom empatii, co motywuje je do pomagania innym. Ale jednocześnie wciąż widzimy niewystarczającą liczbę kobiet na stanowiskach decyzyjnych. Szklany sufit działa również w NGO” – dodaje.
Kobiety angażujące się w działalność społeczną często łączą ją z innymi obowiązkami – zawodowymi i rodzinnymi. Dagmara Mastalerz z Fundacji Martel podkreśla, że to właśnie pasja i chęć niesienia pomocy motywują wiele kobiet do działania. – „Uwielbiam książki i dzięki Fundacji mogę łączyć tę pasję z pomaganiem innym. To daje ogromną satysfakcję i poczucie wpływu na coś większego” – mówi.
Dla wielu kobiet działalność społeczna to również przestrzeń do realizowania wartości i wpływania na otoczenie. Małgorzata Jeśko-Doręgowska, opiekunka Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chodzieży, zwraca uwagę na naturalne predyspozycje kobiet do troski o innych i dostrzegania potrzeb społecznych. – „Gdy wśród młodzieży rzucę hasło akcji charytatywnej, zgłasza się 7 dziewcząt i 1 chłopiec. Kobiety widzą to szerzej, pomocowo” – mówi.
Czego życzą sobie kobiety działające w NGO z okazji Dnia Kobiet?
Choć w sektorze organizacji pozarządowych kobiety są niezaprzeczalną siłą napędową, to wciąż spotykają się z wyzwaniami, takimi jak niewystarczająca reprezentacja na stanowiskach decyzyjnych czy stereotypy dotyczące ich roli.
– „Życzyłabym sobie, żeby więcej organizacji przyjrzało się swoim strukturom i upewniło się, że płeć nie jest barierą w awansie” – mówi Dobrosława Gogłoza.
Weronika Ładogórska z Fundacji Warta Goldena podkreśla, że marzy o większym zróżnicowaniu środowisk pracy: „Miejsca pracy powinny być nienastawione na konkretną płeć – taki świat byłby po prostu ciekawszy”.
Z kolei Barbara Wojtaszek z Fundacji Szczęśliwi bez Cukru zwraca uwagę na potrzebę dbania o siebie: „Chciałabym, żeby kobiety znalazły czas dla siebie, swojego zdrowia i samopoczucia. Dzięki temu lepiej zajmiemy się bliskimi i osobami wokół nas”.
Mimo tych wyzwań, kobiety działające w NGO nie tracą motywacji – każdego dnia zmieniają świat na lepsze, łącząc profesjonalizm, pasję i wrażliwość.
Fundacja FaniMani to organizacja pożytku publicznego, która od 2014 roku realizuje misję wspierania różnorodnych organizacji w zbieraniu funduszy na działania prospołeczne. Ponad 12 500 organizacji pozarządowych i obywatelskich z całej Polski korzysta z serwisu FaniMani.pl i dostępnych tam rozwiązań fundraisingowych.
Mateusz Mostowski
NGO Success Guru