Pomoc jest Kobietą – NGO napędzane kobiecą siłą i empatią

W polskich organizacjach pozarządowych to kobiety stanowią większość. Według badań Stowarzyszenia Klon-Jawor, niemal 60% osób działających w NGO to właśnie kobiety, a w niektórych organizacjach odsetek ten sięga nawet 75%. Dzień Kobiet to doskonały moment, by docenić ich wkład w działalność społeczną i podkreślić, jak wielką rolę odgrywają w budowaniu silnego sektora organizacji pozarządowych.

 

– „Nie jest to sytuacja charakterystyczna wyłącznie dla Polski i do tej pory nie znalazłam dla tego dobrego wytłumaczenia” – zauważa Dobrosława Gogłoza, prezeska Fundacji Pomagam.pl.„Najprostsze wyjaśnienie? Może kobiety mają wyższy poziom empatii, co motywuje je do pomagania innym. Ale jednocześnie wciąż widzimy niewystarczającą liczbę kobiet na stanowiskach decyzyjnych. Szklany sufit działa również w NGO” – dodaje.

 

Kobiety angażujące się w działalność społeczną często łączą ją z innymi obowiązkami – zawodowymi i rodzinnymi. Dagmara Mastalerz z Fundacji Martel podkreśla, że to właśnie pasja i chęć niesienia pomocy motywują wiele kobiet do działania. – „Uwielbiam książki i dzięki Fundacji mogę łączyć tę pasję z pomaganiem innym. To daje ogromną satysfakcję i poczucie wpływu na coś większego” – mówi.

 

Dla wielu kobiet działalność społeczna to również przestrzeń do realizowania wartości i wpływania na otoczenie. Małgorzata Jeśko-Doręgowska, opiekunka Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chodzieży, zwraca uwagę na naturalne predyspozycje kobiet do troski o innych i dostrzegania potrzeb społecznych. – „Gdy wśród młodzieży rzucę hasło akcji charytatywnej, zgłasza się 7 dziewcząt i 1 chłopiec. Kobiety widzą to szerzej, pomocowo” – mówi.

Czego życzą sobie kobiety działające w NGO z okazji Dnia Kobiet?

 

Choć w sektorze organizacji pozarządowych kobiety są niezaprzeczalną siłą napędową, to wciąż spotykają się z wyzwaniami, takimi jak niewystarczająca reprezentacja na stanowiskach decyzyjnych czy stereotypy dotyczące ich roli.

 

– „Życzyłabym sobie, żeby więcej organizacji przyjrzało się swoim strukturom i upewniło się, że płeć nie jest barierą w awansie” – mówi Dobrosława Gogłoza.

 

Weronika Ładogórska z Fundacji Warta Goldena podkreśla, że marzy o większym zróżnicowaniu środowisk pracy: „Miejsca pracy powinny być nienastawione na konkretną płeć – taki świat byłby po prostu ciekawszy”.

 

Z kolei Barbara Wojtaszek z Fundacji Szczęśliwi bez Cukru zwraca uwagę na potrzebę dbania o siebie: „Chciałabym, żeby kobiety znalazły czas dla siebie, swojego zdrowia i samopoczucia. Dzięki temu lepiej zajmiemy się bliskimi i osobami wokół nas”.

 

Mimo tych wyzwań, kobiety działające w NGO nie tracą motywacji – każdego dnia zmieniają świat na lepsze, łącząc profesjonalizm, pasję i wrażliwość.

 

Fundacja FaniMani to organizacja pożytku publicznego, która od 2014 roku realizuje misję wspierania różnorodnych organizacji w zbieraniu funduszy na działania prospołeczne. Ponad 12 500 organizacji pozarządowych i obywatelskich z całej Polski korzysta z serwisu FaniMani.pl i dostępnych tam rozwiązań fundraisingowych.

 

Mateusz Mostowski

NGO Success Guru