„Pomysły chroniące środowisko”- Rusza Program Grantowy ENERIS

Chcesz zmieniać świat wokół siebie na piękniejszy, aktywnie promować idee ochrony i poszanowania środowiska, dbać o ekologię i estetykę przestrzeni miejskiej w Twojej okolicy? 14 kwietnia, startuje I edycja Programu Grantowego ENERIS „Pomysły chroniące środowisko”, który wspiera lokalnych działaczy, aktywistów i pasjonatów ochrony środowiska – wszystkich, którzy mają ekopomysły i chcieliby je urzeczywistnić! Wystarczy zgłosić projekt i wygrać jeden z 13 grantów w wysokości do 5 tys. zł. Konkurs kierowany jest przede wszystkim do szkół, klubów, instytucji i organizacji społecznych, a wyniki poznamy już pod koniec czerwca br.

Wspólna troska o jedno środowisko

Każdy z nas ma wpływ na środowisko, jest odpowiedzialny za jego ochronę i przyszłość. Najdrobniejsze zmiany codziennych nawyków na proekologiczne mają duży wpływ na otaczający nas świat. A jeśli pójść o krok dalej i zrobić coś więcej? Stworzyć obszar zielony, którego brakuje na pełnym bloków osiedlu lub na terenie szkoły? Tchnąć życie w zapomniany miejski park, a może zagospodarować trawniki w centrum miasta? Ile lokalnych potrzeb tyle pomysłów, na które czeka ENERIS Surowce – największa, polska marka na rynku ochrony środowiska.

Ich realizacja jest możliwa dzięki pierwszej edycji Programu Grantowego ENERIS. Jego celem są: prawdziwa ochrona środowiska realizowana przez lokalne działania służące ograniczeniu negatywnego oddziaływania człowieka na otoczenie, promocja zachowań ekologicznych oraz budowaniu szeroko pojętej zielonej infrastruktury.

– Ważne jest zaangażowanie społeczne, które najłatwiej uzyskać angażując tych najmłodszych, np. dzieci w szkołach, w kółkach zainteresowań, zajęciach pozalekcyjnych. To dla nich, dla organizacji non-profit i grup nieformalnych, które mają ekopomysły i chcieliby je urzeczywistnić, przygotowaliśmy program grantowy. Miło mi, że rozpoczynamy program ten od Piły, ale swoim zasięgiem obejmie on całą Polskę. Nie jest to jedyna inicjatywa, którą lokalnie chcemy podjąć.  Wspólnie z Urzędem Miasta Piły chcemy wytypować dwie klasy ze szkoły podstawowej, które obejmiemy swoim patronatem, tak aby przez cały okres edukacji wspierać uczniów i przekazywać im wiedzę ekologiczną – mówi Dariusz Mikołajczyk, Prezes Zarządu Altvater Piła.

5 tysięcy powodów do wzięcia udziału

Program Grantowy ENERIS realizowany jest indywidualnie w 13 lokalizacjach, od Pruszcza Gdańskiego do Jaworzna i Kłodzka, od Gorzowa Wielkopolskiego do Sochaczewa.  Także w Pile można zawalczyć o Grant na realizację eko projektu w Pile!

Granty przyznawane będą przez firmę ENERIS Surowce S.A. na działania takie jak: programy edukacyjne skierowane do członków społeczności lokalnej z zakresu ekologii i ochrony środowiska, tworzenie zielonej infrastruktury miejskiej (np.: ogródków przyszkolnych, klombów osiedlowych, sadzenia drzew, budowania zielonych murów z roślin itp.), poprawę estetyki przestrzeni miejskiej, ochronę ekosystemów oraz ich rozwój (np.: zakładanie miejskich pasiek, domów dla owadów itp.), szeroko rozumianą poprawę, jakości życia w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i ekologii.

Jak przystąpić do programu i zrealizować choćby najmniejsze marzenie o przyjaznym, ekologicznym otoczeniu? Należy opisać projekt we wniosku grantowym dostępnym na stronie www.grupa-eneris.pl/ProgramGrantowy podając informacje takie jak np.: cel wnioskowanego projektu, spodziewane efekty, uczestnicy czy budżet wdrożenia. Do Programu Grantowego ENERIS mogą zgłaszać się instytucje lub organizacje społeczne o charakterze non profit, szkoły oraz grupy nieformalne (po spełnieniu odpowiednich wymagań). Najciekawszy projekt zgłoszony w Pile otrzyma 5 tysięcy złotych na jego realizację.

Program Grantowy ENERIS rusza już 14 kwietnia. Zgłoszenia projektów przyjmowane będą do 18 maja br. wyłącznie za pomocą formularza dostępnego na stronie www.grupa-eneris.pl/ProgramGrantowy

W ciągu miesiąca od zakończenia przyjmowania wniosków jury wybierze nagrodzone projekty, które otrzymają fundusze na realizację planów tuż po ogłoszeniu wyników. Wszystkie pomysły powinny zostać zrealizowane do końca 2016 roku.

– Bardzo wierzę w program grantowy. Dlatego, że on jak najbardziej jak to możliwe odpowiada na potrzeby lokalne. Na to, co lokalna społeczność potrzebuje, co chciałby robić, i dlatego zdecydowaliśmy się powiązać poprzez ten program grantowy dwie rzeczy. Z jednej strony nasze zaangażowanie lokalne, a z drugiej strony naszą misję ochrony środowiska. W pierwszej edycji chcemy zobaczyć jakie są potrzeby i może kolejną poszerzymy o większą ilość grantów i o kolejne lokalizacje – mówi Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor Komunikacji ENERIS Surowce S.A.

W ciągu miesiąca od zakończenia przyjmowania wniosków jury wybierze nagrodzone projekty, które otrzymają fundusze na realizację planów tuż po ogłoszeniu wyników. Wszystkie pomysły powinny zostać zrealizowane do końca 2016 roku.

Jak dodaje prezydent Piły Piotr Głowski takie programy są potrzebne i najlepiej wpływają na młodego człowieka.

– Po pierwsze takie programy uczą, są elementem swego rodzajuj współpracy pomiędzy młodymi ludźmi, a po drugie ci młodzi przenoszą to do swoich domów i często uczą rodziców np. segregacji śmieci. Jako miasto będziemy zachęcać uczniów w szkołach do wzięcia udziału w tym programie – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. – Mamy także Budżet Obywatelski i jeśli zdarzy się tak, że będzie więcej projektów, które powinny być zrealizowane, to nie będzie żadnej przeszkody, aby je zgłosić w ramach naszych małych grantów i go tam zrealizować.

Polska coraz bardziej eko!

Pierwsza edycja Programu Grantowego ENERIS to szansa na realizację lokalnych działań sprzyjających środowisku, ale również aktywizację Polaków, którzy coraz chętniej przyjmują ekologiczne postawy i nawyki. Z „Badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski” przeprowadzonego w 2014 roku przez Ministerstwo Środowiska wynika, że według Polaków stan środowiska naturalnego zależy przede wszystkim od aktywności każdego z nas. Stąd też dostrzegamy proekologiczne zmiany, które zaczynamy często od własnego otoczenia i domów.

• Blisko trzy czwarte Polaków zwraca uwagę na ograniczanie zużycia wody

• 68% osób w Polsce regularnie segreguje odpady

• 57% deklaruje, że kiedy ma taką możliwość, zamiast samochodu wybiera komunikację miejską lub rower.

• 70% Polaków korzysta z toreb wielokrotnego użytku

• Co trzeci z nas (36%) jest natomiast skłonny wydać więcej na pewne rozwiązania, wtedy, gdy jest ono ekologiczne.

• Aż 96% Polaków oszczędza energię elektryczną w swoim domu*

*Wszelkie dane procentowe pochodzą z Badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski”, badanie trackingowe przeprowadzone w 2014 r. przez Ministerstwo Środowiska

Zachęcamy do obejrzenia materiału video o Programie Grantowym ENERIS  https://www.youtube.com/watch?v=x7Ri1so7-q0&feature=youtu.be

Więcej informacji o mechanizmie aplikacji i rozstrzygania Programu Grantowego dostępnych jest w regulaminie na stronie www.grupa-eneris.pl.

Sebastian Daukszewicz

pomysly_chroniace_srodowisko00

pomysly_chroniace_srodowisko09 pomysly_chroniace_srodowisko01 pomysly_chroniace_srodowisko02 pomysly_chroniace_srodowisko03 pomysly_chroniace_srodowisko04 pomysly_chroniace_srodowisko05 pomysly_chroniace_srodowisko06 pomysly_chroniace_srodowisko07 pomysly_chroniace_srodowisko08

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *