Ponad 2,5 tys. bezdomnych w Wielkopolsce

Ponad_2_i_pol_tys_bezdomnych

W lutym odbyło się ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Łącznie ich liczbę w województwie wielkopolskim szacuje się na 2668 osób. Według przeprowadzonego badania najczęściej są to mężczyźni w wieku od 41 do 60 lat.  

Badanie w poszczególnych województwach wykonywali wojewodowie na prośbę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Takie liczenie odbywa się co dwa lata. Ostatnie miało miejsce w 2015 roku, a wtedy liczba bezdomnych została oszacowana na 2702 osoby, czyli nieznacznie więcej niż w 2017 roku.

Ze sprawozdania przekazanego przez wojewodę Zbigniewa Hoffmanna wynika, że problem z bezdomnością od dwóch lat utrzymuje się na podobnym stałym poziomie ok. 2,6,-2,7 tys. osób. Zgodnie ze statystykami problem bezdomności dotyka najczęściej mężczyzn w wieku 41-60 (1187 os.). Drugą największą grupą są osoby po 60. roku życia – według badania to 582 osoby.

W mniejszym stopniu problem dotyczy kobiet, których liczba wyniosła 421. Podobnie jak w przypadku mężczyzn, największą grupę stanowią kobiety w wieku od 41 do 60 roku życia (199 os.), a następnie od 18 do 40 lat (142 os.).

Jak zaznacza wojewoda wielkopolski, niezwykle niepokojącym zjawiskiem jest bezdomność wśród dzieci. – Nawet niewielka liczba bezdomnych dzieci jest zjawiskiem bardzo niepokojącym. W naszym województwie problem bezdomności dotyczy 84 dzieci, jednak nie można wykluczyć, że liczba ta może być niestety większa niż oficjalne statystyki – komentuje Zbigniew Hoffmann. Problem bezdomności wśród dzieci (0-17 lat) dotyczy tak samo chłopców (46 os.), jak i dziewczynek (38 os.).

Najwięcej osób bezdomnych znajduje się w schroniskach. To 1002 osoby, co stanowi niespełna 40 proc. bezdomnych. Około 450 osób zamieszkuje pustostany czy działki. Najczęstszymi powodami, które powodują bezdomność, są eksmisja, konflikt rodzinny czy uzależnienia. Najwięcej osób bezdomnych ma wykształcenie zawodowe (ok. 1200 os.)  i podstawowe (ok. 700 os.).

Celem ogólnopolskiego badania  jest poznanie miejsc ich grupowania się oraz udzielenie pomocy. – Takie badania pozwalają nam na spojrzenie na problem bezdomności w wielu aspektach. W rezultacie pozyskaliśmy wiedzę nie tylko na temat liczby osób bezdomnych, ale przede wszystkim znamy przyczyny problemu  i możemy bardziej skutecznie wdrażać konkretne programy pomocowe – tłumaczy Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski.

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych zostało wykonane w nocy z 8 na 9 lutego 2017 roku.

Tomasz Stube
kierownik oddziału
Mediów i Komunikacji Społecznej
Gabinet Wojewody Wielkopolskiego