Porzucek o rządowych rozwiązaniach w kwestii dystrybucji węgla i pilskim stadionie żużlowym

W środę 19 października odbyła się konferencja prasowa Marcina Porzucka, posła Prawa i Sprawiedliwości  nt. dystrybucji węgla przez gminy oraz przedłużeniu terminu i dopuszczeniu zmian zakresu zadań w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład np. stadionu w Pile.

Rząd pracuje nad projektem ustawy, który ułatwi dystrybucję węgla przez samorządy. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli większy dostęp do tego surowca, również w niższej cenie.  Samorządy będą mogły kupić węgiel za 1500 zł i sprzedać za maksymalnie 2000 zł. Różnica, między kupnem od importera a sprzedażą mieszkańcom, jest dochodem gminy. To środki na pokrycie kosztów dystrybucji węgla

– Jak Państwo wiecie przez niektóre gminy jest prowadzona dystrybucja węgla w oparciu ustawę o uprawnieniach samorządu terytorialnego o zamówieniach publicznych jednak aby rozwiać  wszelkie wątpliwości  szykujemy rozwiązanie które da jasny sygnał, że samorządy, szczególnie gminy będą mogły w tym uczestniczyć. Wczoraj w Wyrzysku odbyłem spotkanie, w którym uczestniczyli wójtowie, burmistrzowie, przedstawicie samorządów z północnej Wielkopolski, na którym z dyrektorem Departamentu Ciepłownictwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska przedstawialiśmy kwestie ciepłownicze i kwestie dystrybucji węgla. Ostateczne rozwiązania poznamy w czwartek kiedy nad nimi będziemy pracować w Sejmie. Założenie jest takie, aby gminy mogły samodzielnie lub  przez swoje spółki, ale także poprzez składy węgla ten węgiel dostarczyć mieszkańcom.  Większość  gmin chce przyłączyć się do tego programu. Węgla w Polsce nie może zabraknąć i te rozwiązania, które zaproponował w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo będzie mieć dostęp do węgla w akceptowalnej cenie. Oczywiście byśmy chcieli, aby te ceny były takie jak przed wojną, ale wiemy, że jest to niemożliwe – mówi Marcin Porzucek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Węgiel w niższej cenie będzie sprzedawany osobom, które spełniły warunki dodatku węglowego.

Ponadto poseł ziemi pilskiej odniósł się do kwestii przedłużenia  terminu  realizacji zadań przez samorządy  inwestycji w ramach Programu  Inwestycji Strategicznych odnosząc  się do modernizacji stadionu piłkarsko- żużlowego przy ul. Bydgoskiej w Pile. Na ten cel miasto otrzymało ponad 16 milionów złotych z rządowego dofinansowania. Jak wiemy nie udało się wyłonić wykonawcy i przebudowa nie ruszyła do dziś.  Poseł Porzucek uspakaja i informuje, że pieniądze na ten cel nie przepadną a  jedynie miasto będzie musiało zmienić zakres prac na stadionie.  Tak, aby jeszcze raz rozpisać przetarg i wyłonić wykonawcę.

(SE)

porzucek_o_rzadowych

porzucek_o_rzadowych_02 porzucek_o_rzadowych_03 porzucek_o_rzadowych_04