Porzucek zadowolony z podpisanej umowy POSI, ale… ma uwagi

W poniedziałek, 15 lutego 2016 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu podpisano Mandat Terytorialny dla Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji (POSI).  W ramach POSI do gmin: Piła, Kaczory, Krajenka, Trzcianka, Ujście, Wysoka i Szydłowo trafi ponad 100 mln zł.  W Poznaniu, jako jedyny z pilskich parlamentarzystów obecny był poseł PiS Marcin Porzucek, który na wczorajszej (16 lutego 2016 r.) konferencji prasowej wyraził swoje zadowolenie z faktu, że taka umowa została podpisana i pieniądze pozyskane mają trafić m.in. na zakup ekologicznego taboru w Pile, czy na ocieplenie budynków.

– Przez dziewięć lat, kiedy byłem radnym województwa wielkopolskiego, kiedy zasiadałem w komisji rozwoju regionalnego, zabiegaliśmy o to, aby nasz subregion pilski był jak najlepiej finansowany. W poprzedniej perspektywie udało się to z umiarkowanym skutkiem, bo rządząca kolacja PO-PSL dość mocno promowała tereny wokół Poznania i Kalisza. Liczyliśmy na to, że będzie trochę lepiej w tej nowej perspektywie, która właśnie się zaczyna. Z wkładem własnym możemy spodziewać się w najbliższym czasie inwestycji za ok. 150 mln złotych, które mają łączyć Piłę z najbliższymi miejscowościami – przede wszystkim komunikacja, zakup nowych autobusów, postawienie nowoczesnych przystanków, a także termomodernizacja, zwłaszcza na terenach wiejskich, tak aby obiekty użyteczności publicznej były przystosowane do obecnych potrzeb – mówi Marcin Porzucek, poseł  ziemi pilskiej. – Cieszymy się z tego, bo jest to ważne, choć przysłuchując się wypowiedziom polityków Platformy Obywatelskiej podczas podpisywania umowy odnosiłem czasami wrażenie, że sprzedają nam jakieś informacje i sobie przypisują sukcesy, które tak naprawdę są minimum, które powinniśmy dostać. Przedstawianie tego, jako wielki sukces jest wielkim nadużyciem. Mam nadzieje, że te środki będą wykorzystane w dobry sposób, a pan prezydent Piły, Piotr Głowski mam nadzieje będzie dobrym liderem tego zespołu i ponad podziałami politycznymi będzie to realizował. Cieszę się z faktu, że szybko te gminy doszły do porozumienia i ta współpraca będzie kontynuowana – puentuje poseł Porzucek.

Przewidziana na mocy Uchwały Zarządu Województwa Wielkopolskiego pula środków na realizację Mandatu Terytorialnego dla Pilskiego OSI wynosi 27 044 252 euro, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to kwota prawie 24 mln euro, a z Europejskiego Funduszu Społecznego ponad 3 mln euro.

Poseł Porzucek również wspomniał, że dzięki programowi Rodzina 500 plus w ciągu roku do Piły trafi ok. 30 mln złotych. Dla pozostałych gmin powiatu pilskiego łącznie, również podobną kwotę się wymienia. To jest gigantyczny zastrzyk pieniędzy dla rodzin i dla lokalnej gospodarki, ponieważ większość z tych pieniędzy rodziny wydają w lokalnych sklepach, czy w punktach usługowych. Według posła ma to wzmocnić polską gospodarkę.

Nie mogło również zabraknąć tematu sześciolatków. Po raz kolejny Marcin Porzucek mówił, że wybór gdzie posłać dzieci należy do rodziców. Popiera on jednak akcję UM Piły pt. „Wybierz 6” i ma nadzieję, że teraz czas i energię prezydent Piły będzie poświęcał na tą akcję, a nie na atakowanie rządu Prawa i Sprawiedliwości czy lokalnych parlamentarzystów.

(SE)

porzucek_zadowolony00

porzucek_zadowolony04 porzucek_zadowolony01 porzucek_zadowolony02 porzucek_zadowolony03

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *