Poseł Paszyk o fali podwyżek oraz o szczepieniach

Nowy rok oznacza tradycyjnie podwyżki cen za różne produkty i usługi. Ich wzrost wiąże się z inflacją czy podwyższeniem różnych podatków i opłat. 4 stycznia 2021 r. w Pile odbyła się konferencja prasowa Posła na Sejm RP Krzysztofa Paszyka, który w towarzystwie ludowców Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jarosława Maciejewskiego , Jana Marka Pikulika i Tadeusza Teterusa omówił m.in. temat noworocznych podwyżek (cen prądu, żywności, wywozu odpadów, wysoką inflację). Była również mowa o aktualnych sprawach krajowych i wojewódzkich.

Rok 2021 przyniesie szereg podwyżek, nowych opłat i podatków. Według Ludowców  działania najdroższego Premiera Mateusza Morawieckiego doprowadzą do fali bankructw polskich firm oraz kryzysu domowych finansów wielu rodzin!

 – Na profilu Facebooka premiera Morawieckiego czytamy „Za progiem czeka nas nowy lepszy rok. Patrzę na rok 2021 z nadzieją” Dlatego pytam dzisiaj publicznie jako przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego pana Premiera RP skąd taka w nim nadzieja.  Fakty są inne. Od nowego roku rząd PiS podniósł Polakom rachunki za prąd. Dla przeciętnej rodziny będzie to ponad 13 złotych w miesiącu więcej do zapłacenia, a więc ok. 160 zł w ciągu roku. Premier Mateusz Morawiecki wprowadził też nowe podatki: od spółek komandytowych, cukrowy oraz transportowy. Rząd PiS podnosi też podatek od nieruchomości i składki ZUS dla przedsiębiorców, które sięgną już 1458 zł miesięcznie W sumie rząd wprowadza 8 nowych podatków. 11 podatków wzrasta – np. abonament telewizyjny, wzrasta wywóz śmieci.  Według danych Eurostatu w Polsce ceny towarów i usług rosną najszybciej w Europie – mówi Krzysztof Paszyk, poseł PSL.

Koalicja Polska chce zaprzestania  wprowadzania nowych podatków oraz  stojąc po  stronie polskich przedsiębiorców postuluje by wprowadzić rozwiązania korzystne dla przedsiębiorców:

– rezygnacja z kodu PKD jako kryterium przyznawania pomocy, niech decyduje strata poniesiona przez przedsiębiorcę

– umorzenie składek ZUS dla małych i średnich firm

– świadczenie postojowe wypłacane obowiązkowo przez rząd w sytuacji, gdy decyzją rządu poszczególne branże czy zakłady pracy zostały zamknięte

– koszt zwolnienia lekarskiego pracownika od 1 dnia zwolnienia powinien ponosić ZUS, a nie pracodawca

– obniżka VAT dla gastronomii do 5%

– dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców

Jak już wiadomo Robert Gwiazdowski będzie kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich zgłaszanym wspólnie przez Konfederację i PSL”  Jest to były adwokat i doradca podatkowy. W 2019 r. przez kilka miesięcy był liderem ruchu – Polska Fair Play. Według  Paszyka ta kandydatura jest efektem tego, że kandydatka opozycji Zuzanna Rudzińska – Bluszcz dwukrotnie nie otrzymała większości głosów i stawianie na tę kandydaturę jest bezcelowe. Ludowcy chcą, aby kandydaci odbyli szereg debat, aby Polacy wiedzieli kogo się wybiera  na ten urząd konstytucyjny. Pięcioletnia kadencja rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara upłynęła już dziewiątego września, ale – zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich – pełni on tę funkcję do czasu powołania następcy.

Jak wiadomo jedynym znanym, skutecznym sposobem na walkę z wirusem od niedawna są szczepionki. Skuteczność szczepień będzie zależała jednak od ich powszechności. Rozumiejąc wszystkie obawy  przedstawiciele PSL  chcą  włączyć się w akcję informacyjną opartą o wiedzę i doświadczenie.

– Chcemy zachęcać grupy, które będą się kwalifikować do szczepień, aby jak najliczniej w tym programie brali udział. Aby nie słuchać demagogów tych, którzy mówią, że szczepionki to nie jest dobre rozwiązanie. A jednocześnie nie potrafią wskazać lepszego rozwiązania. Ja bazuję na badaniach naukowych . Jest to jedyny sposób, abyśmy wszyscy wrócili w ciągu kilku miesięcy do normalnego życia. Jeśli nie szczepionka to kolejne obostrzenia. Ja zaświadczam, że ze swoją rodziną w odpowiedniej kolejności podam się szczepieniom. Aby nie żyć w strachu – dodaje poseł ziemi pilskiej.

W sprawie Budżetu Województwa Wielkopolskiego na 2021 rok wypowiedział się Jarosław Maciejewski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Największe wydatki w budżecie stanowią inwestycje drogowe i kolejowe.

– Niestety radni z PiS nie poparli tej uchwały a pewnie będą podczas otwarcia inwestycji stać w pierwszych rzędach i wstęgi przecinać. Nasz budżet jak można zauważyć opiera się w głównej mierze o działania związane z pływem podatku PIT, podatku CIT. Dziś mogę powiedzieć jedno, że zadania, które w nim zawarliśmy sprawiają, że to budżet inwestycyjny. Zadania przyjęte  są z wielką ostrożnością, a także dotyczą wsparcia szpitali. Mam nadzieję, że nasz budżet, który przygotowaliśmy w trudzie będzie budżetem, który przyczyni się do rozwoju naszego regionu – podkreśla Maciejewski.

(SE)

posel_paszyk1_01

posel_paszyk1_16 posel_paszyk1_02 posel_paszyk1_03 posel_paszyk1_04 posel_paszyk1_05 posel_paszyk1_06 posel_paszyk1_07 posel_paszyk1_08 posel_paszyk1_09 posel_paszyk1_10 posel_paszyk1_11 posel_paszyk1_12 posel_paszyk1_13 posel_paszyk1_14 posel_paszyk1_15