Poseł Porzucek o programach dla samorządów i lokalnej społeczności

6 marca 2023 r. poseł Prawa i Sprawiedliwości poinformował na konferencji prasowej, że trwa nabór dwóch rządowych programów dla samorządów i lokalnej społeczności wypowiedział. Pierwszy to program dotyczący hal sportowych  Olimpia  oraz drugi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w zakresie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

1 marca 2023 r. rozpoczął  się nabór do programu wieloletniego pn. „Program Olimpia – Program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich”. Celem Programu Olimpia jest poprawa dostępu do nowoczesnej przyszkolnej infrastruktury sportowej.

– Pilotaż programu Olimpia mieliśmy w ubiegłym roku, z którego wyciągaliśmy dużo wniosków dzięki temu rozszerzamy w sposób znaczący także na tereny miejskie. W tym momencie wszystkie gminy z terenu naszego województwa mogą aplikować o dofinansowanie poziomu 70% w kilku wariantach.  Ten wariant podstawowy przewiduje budowę wielofunkcyjnego boiska oraz budowę hali, która pozwoli użytkować to boisko przez cały rok. W ramach tego jest też ogrzewanie czy fotowoltaika. Samorządowcy z naszego regionu są zainteresowani tym programem – mówi Marcin Porzucek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Program umożliwi sportowy rozwój młodzieży oraz aktywność fizyczną osób z pozostałych grup społecznych. Nabór do Programu będzie trwać do 31 marca 2023 r.

Drugi z przedstawionych programów przez posła ziemi pilskiej, do którego nabór wniosków o dofinansowanie zadań wojewódzkich z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trwa i ma poprawić bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, polegające w szczególności na budowie lub przebudowie dróg dla pieszych, dróg dla pieszych i rowerów, dróg dla rowerów, przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerów oraz peronów przystankowych wraz z dojściami do nich.

– To również ważny projekt szczególnie w mniejszych miejscowościach, ale nie tylko. Także miasto Piła, powiat pilski sięga chętnie po te środki. Bardzo dobrze, że ta współpraca się odbywa pomiędzy samorządami a Rządem Prawa i Sprawiedliwości – dodaje poseł Porzucek.

Na realizację zadań poprawiających bezpieczeństwo na drogach wojewódzkich trafią 252 mln zł.

(SE)

posel_porzucek

posel_porzucek_02 posel_porzucek_03 posel_porzucek_04