Poseł Porzucek o ustawie korzystnej dla rolników

Zgodnie z obietnicami wyborczymi Prawa i Sprawiedliwości, od 1 stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa o rolniczym handlu detalicznym, która umożliwi sprzedaż produktów żywnościowych wytworzonych przez rolników w ich gospodarstwie.

Z produktów pochodzących z własnej uprawy lub chowu rolnik będzie mógł wytworzyć np. szynki, kiełbasy, pasztety, masło, ser, dżemy, marynaty, pierogi, płatki czy oleje i sprzedać je odbiorcy końcowemu, czyli np. turyście lub sąsiadowi.

– Mówiąc krótko, każdy rolnik, który ma taką ochotę ma możliwość sprzedawać bez podatku do 20 tysięcy złotych rocznie swoje produkty. Po przekroczeniu tej kwoty podatek wynosi 2 proc. od obrotu. Tam gdzie jest mięso to zgłasza to do lekarza weterynarii powiatowego a gdzie np. jest nabiał, czy przetwory to zgłasza do inspekcji sanitarnej. Wszystko ma odbyć się na prostych zasadach, bez użycia np. kasy fiskalnej, a przy użyciu zwykłego zeszytu, gdzie rolnik będzie zapisywał, kiedy i za jaką kwotę sprzedał. Zachęcamy wszystkich rolników do sięgania po te narzędzia – mówił na środowej konferencji prasowej Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Porzucek.

Poseł Ziemi Pilskiej wspomniał, że w tym roku będzie kilka ważnych spraw lokalnych, o których będzie chciał rozmawiać. Mowa m.in. o likwidacji miejsc niebezpiecznych na drogach krajowych S11, S10 (Budzyń, Śmiłowo), czy budowie obwodnicy dla Piły i Ujścia. Jest też pomysł MON, które rozważa dofinansowanie dróg, mogących mieć znaczenie strategiczne dla wojska i dla społeczeństwa. O szczegółach Marcin Porzucek będzie informował na swoich kolejnych konferencjach prasowych.

(SE)

porzucek_o_ustawie01

porzucek_o_ustawie02 porzucek_o_ustawie03