Poszukiwania dziecka w kanale burzowym zakończone happy endem

2 listopada br. około godziny 12.40 do dyżurnego pilskiej straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o zaginięciu chłopca w kanale burzowym w Pile przy ul. Kossaka. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek straży pożarnej zastano osobę zgłaszającą, która twierdziła, że troje chłopców w wieku około 10-12 lat wyszło z nowo budowanego kanału burzowego. Jeden z nich przekazał informację, że ktoś został w środku. Następnie dzieci oddaliły się z miejsca zdarzenia.

Działania zastępu straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Następnie do kanału burzowego wprowadzono 6 strażaków w aparatach powietrznych, ze sprzętem pomiarowym i kamerą termowizyjną.

W pierwszej fazie strażacy przeszukali około 800 metrów, w tym odnogi odchodzące od głównego kanału. Nikogo nie odnaleziono. Na miejscu zdarzenia powołano sztab akcji ratowniczej w skład którego weszli: Komendant Powiatowy PSP w Pile, Z-ca Komendanta Policji, przedstawiciel Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Podjęto decyzję o przeszukaniu kolejnego odcinka kanału wraz z odnogami. Teren działania podzielono na trzy odcinki bojowe. Działania pierwszego i drugiego  odcinka bojowego polegały na poszukiwaniu kanału burzowego na odcinku ok. 1100 metrów. Trzeci odcinek zabezpieczał teren działania na powierzchni, w tym otwarte studzienki przy ul. Kossaka. Działania te prowadzono wspólnie z przybyłymi na miejsce przedstawicielami Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Pile, którzy objaśnili budowę i strukturę kanałów, w tym rejonie miasta. Na miejsce przybyła Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z Komendy Miejskiej PSP z Poznania, która zaakceptowała działania podjęte przez strażaków z Piły, następnie strażacy włączyli się do prac sztabu. Na miejscu zdarzenia zorganizowany został punkt informacyjny dla mediów,  którym informacje udzielał oficer prasowy KP PSP w Pile.

Sztab akcji podjął decyzję o wypompowaniu wody z dwóch odstojników, które znajdowały się na końcu kanału. Oba odstojniki o średnicy 5 m i głębokości 4 m – wypompowywaniem zajęły się służby wodociągowe. W trakcie prowadzenia działań do sztabu akcji zgłosiła się matka jednego z chłopców podając jego dane personalne oraz dane chłopców, z którymi mógł przebywać. Po kilkudziesięciu minutach przybyli chłopcy wraz z opiekunami opisując przebieg zdarzenia i wskazując dane personalne czwartego chłopca. Po kolejnych kilkunastu minutach patrol policji na miejsce działań przywiózł czwarte dziecko wraz z matką. W tym momencie akcja poszukiwawcza została przerwana.

Po zakończeniu działań wszystkie włazy do studzienek zostały zabezpieczone.

Przez trzy godzinny w działaniach poszukiwawczych zaangażowanych zostało 25 strażaków z 6 jednostek straży pożarnej, w tym Specjalistyczna  Grupa Poszukiwacza Państwowej Straży Pożarnej z Poznania, , Policja, Z-ca Prezydenta Miasta Piły, pracownicy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska, przedstawiciel PZZK w Pile.

OFICER  PRASOWY
KP PSP w Pile
mł. bryg. Zbigniew Szukajło
Zdjęcia: kpt. Paweł Kamiński

poszukiwania_dziecka10

poszukiwania_dziecka15 poszukiwania_dziecka11 poszukiwania_dziecka12 poszukiwania_dziecka13 poszukiwania_dziecka14