Poszukiwany bez uprawnień i pod wpływem narkotyków uciekał przed policjantami

W poniedziałek,25 stycznia br. funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego pilskiej jednostki zatrzymali 24-letniego mężczyznę, który chciał za wszelką cenę uciec policjantom. Wstępne badania wykazały, że sprawca prowadził swój pojazd pod wpływem narkotyków.

Policjanci pilskiej drogówki realizując czynności kontrolno-pomiarowe na jednym z odcinków Al. Poznańskiej w Pile zauważyli samochód marki Mercedes. Jego kierowca poruszał się z prędkością o ponad 30km/h większą niż dopuszczalna na tej drodze. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać pojazd do kontroli. Kierowca jednak nie reagował na sygnały dawane przez policjanta, który w ostatniej chwili zmuszony został zeskoczyć z jezdni, aby uniknąć potrącenia. Po ominięciu patrolu sprawca zaczął gwałtownie przyspieszać i podjął próbę ucieczki.

Funkcjonariusze natychmiast wrócili do radiowozu i rozpoczęli pościg. Kierujący Mercedesem nie reagował na wszelkie sygnały do zatrzymania. Swoją ucieczką, a szczególnie wyprzedzaniem w miejscach niedozwolonych oraz na skrzyżowaniach stwarzał realne zagrożenie dla innych uczestników poruszających się po drodze. Policjanci zdecydowali się wyprzedzić uciekający pojazd i zmusić kierowcę do zmniejszenia prędkości, co po chwili pozwoliło go skutecznie zatrzymać.

Sprawcą okazał się 24-letni mieszkaniec powiatu grudziądzkiego, który nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem oraz był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Mężczyzna został zatrzymany, a wstępne badanie potwierdziło, że kierował on pojazdem pod wpływem amfetaminy oraz marihuany. W trakcie wykonywanych czynności policjanci ujawnili także woreczek ze śladową ilością substancji psychotropowej.

Ostatecznie sprawca usłyszał aż 4 zarzuty dotyczące czynnej napaści na funkcjonariusza, niezatrzymania się do kontroli drogowej, posiadania substancji psychotropowej oraz prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Z uwagi na kryminalną przeszłość najbliższe pół roku spędzi w zakładzie karnym.

sierż. Wojciech Zeszot
KPP w Pile
poszukiwany_bez_uprawnien

poszukiwany_bez_uprawnien_02 poszukiwany_bez_uprawnien_03 poszukiwany_bez_uprawnien_04