Powiat Chodzieski. 2022 rok – Podsumowanie

2022 rok przeszedł już do historii. Mimo trudności, których w nim doświadczaliśmy potrafiliśmy jednoczyć się, wspólnie nieść dobro i organizować wydarzenia aktywizujące lokalną (i nie tylko) społeczność.

Jak wyglądał miniony rok w liczbach? W powiecie chodzieskim dużo się działo. W 2022 roku w kalendarium aplikacji Odwiedziny u Gontyny, znalazło się 280 wydarzeń – wszystkie zorganizowane na terenie powiatu chodzieskiego przez samorządy terytorialne, stowarzyszenia, fundacje, a także prywatnych przedsiębiorców.

Wśród tych wszystkich wydarzeń powiat chodzieski zorganizował lub wsparł finansowo ponad 50 przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, sportowym i edukacyjnym, dla całych rodzin, dzieci, miłośników aktywnego wypoczynku, sztuki i muzyki.

Powiat od lat angażuje się w promowanie zdrowego stylu życia oraz przyrodniczych walorów ziemi chodzieskiej, w 2022 roku zorganizowaliśmy szereg wydarzeń o charakterze sportowym w otoczeniu urokliwej natury.

Zimowa aura sprzyjała organizacji już II edycji Powiatowego Zlotu Morsów. 27 lutego 2022 r., na plaży w Ratajach spotkali się miłośnicy mroźnych kąpieli z powiatu i okolic, by wspólnie zanurzyć się w wodach jeziora Miejskiego i czerpać radość z wydzielanych endorfin. W zlocie udział wzięło 280 uczestników, a zebrane w trakcie imprezy pieniądze zostały przekazane na rehabilitację dziecka po operacji wycięcia nowotworu. Rozpoczęliśmy już zapisy do III edycji, która odbędzie się 26 lutego w Margoninie.

Wiosnę rozpoczęliśmy z dobrą energią, wraz z organizacją Biegu bez Spiny. 200 osób wzięło udział w sztafetowym biegu wokół chodzieskiego rynku. Wydarzenie miało charakter charytatywny, a zebrane podczas niego środki (8 281,86 zł) zostały przekazane Fundacji Ukryte Marzenia, która następnie rozdysponowała je na pomoc dotkniętej wojną Ukrainie.

Gontyniec Ultra Trail to kolejne (cykliczne już) wydarzenie, które w minionym roku zaktywizowało niemal 350 uczestników. Trailowy bieg górski, odbył się 7 maja 2022 roku, a udział wzięli w nim zarówno powiatowi biegacze, jak i zapaleni sportowcy z całej Polski. Trwają już przygotowania do III edycji wydarzenia, która odbędzie się 28 maja 2023 r.

Pozostając w temacie Gontyńca warto wspomnieć o szeregu inicjatyw podjętych w 2022 roku, w celu promowania wzgórza i zielonych terenów wokół niego. Były to piesze, letnie, a także zimowe wędrówki, lekcje w terenie dla uczniów szkół oraz członków UTW. 50 śmiałków, pod koniec sierpnia odważyło się nawet spędzić noc na Gontyńcu.

W październiku, 250 uczestników wzięło udział w rodzinnym rajdzie rowerowym, udowadniając tym samym, że nawet kapryśna, jesienna pogoda nie przeszkadza w prowadzeniu aktywnego stylu życia.

Poza wspieraniem aktywności fizycznej, powiat chodzieski angażował się w organizację konkursów dla dzieci m.in. o tematyce ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa na drodze.  Zaś w klimat sztuki i kultury wprowadzały nas wystawy prezentowane w Młodzieżowym Domu Kultury.

Nie sposób wymienić wszystkich inicjatyw, które w minionym roku wsparł samorząd powiatu, tak samo jak ciężko wspomnieć wszystkich współorganizatorów wspierających nasze działania. Dziękujemy osobom zaangażowanym, w aktywizację lokalnej społeczności. Dzięki Wam w naszym powiecie nie ma miejsca na nudę.

Starostwo Powiatowe w Chodzieży

powiat_chodzieski_2022_rok

powiat_chodzieski_2022_rok powiat_chodzieski_2022_rok_02 powiat_chodzieski_2022_rok_03 powiat_chodzieski_2022_rok_04 powiat_chodzieski_2022_rok_05 powiat_chodzieski_2022_rok_06