Powiat chodzieski. Pożar budynku gospodarczego w Ratajach

W sobotę 9 stycznia 20201 r., o godz. 18:22 Stanowisk Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Chodzieży otrzymało telefoniczne zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego, który przylega do budynku jednorodzinnego.

Pierwsze zastępy zastały gesty dym wydobywający się z budynku gospodarczo-warsztatowego oraz stających na zewnątrz, w bezpiecznej odległości mieszkańców, którym nic się nie stało.

Strażacy prowadzili działania gaśnicze od wewnątrz jak i na zewnątrz, jednocześnie broniąc przyległy budynek mieszkalny, a z drugiej strony gospodarczy.

Skomplikowany układ pomieszczeń oraz duża ilość nagromadzonych materiałów z tworzywa sztucznego, generowała podczas spalania gęsty dym, co postawiło strażakom  większe wymagania przy działaniach gaśniczych. Dzięki ich wytężonej pracy udało się obronić przelegujące budynki i zatrzymać pożar w obrębie palącego się budynku.  Ciągła praca ratowników w aparatach powietrznych, wymusiła zadysponowanie specjalistycznego samochodu z JRG 6 w Poznaniu, który przywiózł zapas potrzebnego sprzętu ochrony dróg oddechowych.

Na miejsce przybyły służby Pogotowia Energetycznego, Pogotowia Gazowego oraz Policja, która zamknęła odcinek drogi organizując objazd, dzięki czemu służby ratownicze miały dogodny dojazd do miejsca zdarzenia.

Trudne warunki atmosferyczne (temperatura około 0 st. C, przelotne opady śniegu) intensywna praca w walce z pożarem, powodowało zmęczenie i znużenie strażaków, dlatego funkcjonariusze Komendy przywieźli dla nich ciepłe napoje i ciepły posiłek.

W działaniach trwających ponad 5,5 godziny, uczestniczyło 13 jednostek ochrony przeciwpożarowej z JRG w Chodzież, z OSP Zacharzyn, z OSP Chodzież, z OSP Budzyń, z OSP Milcz, z OSP Margonin, z OSP Stróżewo oraz JRG 6 z Poznania. Łącznie 47 strażaków.

Opracowanie i zdjęcia: mł. kpt. Artur Binkowski
KP PSP w Chodzieży

pozar_budynku1_01

pozar_budynku1_08 pozar_budynku1_02 pozar_budynku1_03 pozar_budynku1_04 pozar_budynku1_05 pozar_budynku1_06 pozar_budynku1_07