Powiat pomaga Szpitalowi w Pile

Powiat_pomaga_Szpitalowi

Starostwo Powiatowe w Pile przekaże kwotę 500 tysięcy złotych na spłatę rat zobowiązań lecznicy za dokonany półtora roku temu zakup kardioangiografu, poinformował 22 września na konferencji prasowej Mirosław Mantaj, starosta pilski. W spotkaniu z mediami na temat sytuacji w pilskim Szpitalu Specjalistycznym mówił również dyrektor tej placówki Rafał Fonferek – Szuca.

– Kardioangiograf został zakupiony 1,5 roku temu i kosztował blisko 3 mln zł. W tej chwili zostało jeszcze do spłacenia milion złotych. Ta kwota przekazana przez Powiat pilski zdecydowanie pomoże w uregulowaniu tych płatności. Dlatego myślę, że wszyscy mieszkańcy powiatu pilskiego i nie tylko, ale całej północnej Wielkopolski mogą podziękować zarządowi powiatu za te pieniądze, dlatego że ten sprzęt służy nam wszystkim – mówi Rafał Fonferek – Szuca, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile. Na dzisiaj realizacja planu finansowego jest taka, że po stronie przychodów zrealizowaliśmy 98% zakładanego planu, to jest kwota 56 milionów złotych z budżetu rocznego ok.115 milionów złotych, przy czym część procedur nie jest zafakturowana, dlatego że procedury ratujące życie i procedury nielimitowane z drugiego kwartału jeszcze nie są rozliczone. Po stronie kosztów jest wykonanie na poziomie 100%. Można powiedzieć, że trzymamy się założonego planu finansowego, który był przedstawiony na początku roku – dodaje Rafał Fonferek – Szuca.

Na obecną chwilę Szpital Specjalistycznego w Pile zatrudnia 1133 osoby i jest to o 70 etatów mniej niż w roku ubiegłym.

– Już na poprzedniej Sesji Rady Powiatu przeznaczyliśmy 100 tys. zł Szpitalowi Powiatowemu w Wyrzysku, a teraz czas na pilski szpital. Wiemy, że ta placówka zdrowotna pełni funkcję szpitala regionalnego. Trochę ubolewam nad tym, że samorządy ościennych powiatów, gmin nie próbują w jakiś sposób pomóc Szpitalowi Specjalistycznemu w Pile. Ja wiem, że każdy dba o swój szpital powiatowy, który ma na terenie. Jednak tu leczą się pacjenci z byłego województwa pilskiego. Gdyby nie pomoc Gminy Piła i powiatu pilskiego to szpitalowi byłoby dość trudno. Zabiegaliśmy o pomoc i będziemy nadal zabiegać o wsparcie finansowe z sąsiednich powiatów – którego jak do tej pory nie otrzymaliśmy – mówi Mirosław Mantaj, starosta pilski.

(SE)