Powitanie wałeckich olimpijczyków

Polscy sportowcy wrócili już z Tokio. Biało-czerwoni wywalczyli tam 14 medali – cztery złote oraz po pięć srebrnych i brązowych. Wśród sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich byli zawodnicy związani z Wałczem, i to ich 11 sierpnia 2021 r. na Placu Wolności przywitali m.in. mieszkańcy, władze miasta i powiatu.

Na specjalnie przygotowanej scenie pojawili się kajakarka Karolina Naja, która z Tokio przywiozła dwa medale – srebrny i brązowy. Ponadto na scenie pojawili się wioślarki Olga Michałkiewicz i Katarzyna Boruch oraz siatkarz Michał Kubiak. W sumie Wałcz miał 7 olimpijczyków w Tokio.

Podczas  ponad godzinnego spotkania w centrum Wałcza były autografy, wspólne zdjęcia i okazja do krótkiej rozmowy. Nie zabrakło też gratulacji i podziękowań od władz miasta i powiatu.

– Mamy naszych bohaterów, mamy naszych sportowców z Igrzysk Olimpijskich, którzy są ambasadorami naszego miasta i naturalne było, że chcieliśmy ich powitać i podziękować im za emocje sportowe. Jesteśmy z nich dumni i cieszymy się jak wracają do miasta ze swoimi sukcesami po tak ważnej imprezie. Sam występ wałczanina na Igrzyskach Olimpijskich to już jest wielkie wydarzenie samo w sobie. To jest uwieńczenie takiej kariery sportowej i dlatego jesteśmy z nich dumni. A medal to już taka wisienka na torcie, która sprawia większą radość i szczęście. W ramach tego naszego wydarzenia była też  możliwość szczepień i spisu powszechnego – mówi Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza.

– Miło jest witać olimpijczyków, a szczególnie tych stąd. Co niektórzy nie mieszkają w powiecie wałeckim, ale sześciu sportowców to absolwenci Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Wałczu – to jest niebywałe, a do tego Michał Kubiak. W sumie siedmiu zawodników, którzy byli w Tokio. Jesteśmy dumni, że ci zawodnicy osiągnęli tak wiele. Samo zakwalifikowanie na Igrzyska Olimpijskie to już jest wielka rzecz. A już udział i przywiezienie medali z tej imprezy to wyjątkowa sytuacja. Jestem dumny z Karoliny, że przywiozła dwa medale olimpijskie. A były to już jej trzecie IO. Sporty wodne będą nadal się rozwijać. My w swoich planach strategicznych mamy rozbudowę internatów Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Mamy dobre warunki do uprawiania kajakarstwa, wioślarstwa dzięki naszym jeziorom – dodaje Bogdan Wankiewicz, starosta Wałecki.

Jeszcze nie tak dawno pasjonowaliśmy się występami naszych olimpijczyków, a już dziś była okazja zobaczyć ich na żywo a szczególnie medale, które zdobyła Karolina Naja, absolwentka Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Wałczu. Karolina na tegorocznych IO wywalczyła srebrny medal w konkurencji K-2 500m. Partnerką Karoliny w osadzie była Anna Puławska. Ponadto Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska zdobyły brązowy medal igrzysk olimpijskich w konkurencji K4 500 m kajakarskich regat w Tokio.

– Dziękuję za tak liczne przybycie i tak huczne przywitanie nas sportowców. Nasza walka została na IO zakończona, ale wierzcie mi, że oddaliśmy tam serca. Dziękuję, że wy kibice nas wpieraliście czy to pisząc po porażkach, czy po sukcesach i to przy każdej imprezie. Czuć waszą obecność i wparcie. Dziękujemy za to serdecznie – mówiła  Karolina Naja, mieszkanka Wałcza.

W sumie wałczanka zdobyła już cztery medale w historii swoich startów na igrzyskach olimpijskich. W 2012 roku w Londynie i w 2016 w Rio de Janeiro sięgnęła po brąz w dwójce z Beatą Mikołajczyk (obecnie Rosolską).

W kadrze olimpijskiej na IO znaleźli się też inni absolwenci tej wałeckiej szkoły: Olga Michałkiewicz, Katarzyna Boruch, Justyna Iskrzycka, Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak.

Na Igrzyskach Olimpijskich nie mogło zabraknąć lidera męskiej reprezentacji Michała Kubiaka. Niestety wałczanin wrócił z Japonii niezadowolony, ponieważ jak wiemy Polska przegrała mecz z Francją i odpadła w ćwierćfinale, będąc faworytem do złota.

– Nam olimpijczykom jest bardzo miło jak tylu kibiców dziś się zgromadziło w tym miejscu. Medalistkom, medalistom składam szczere gratulacje. Moim marzeniem jest, chociaż ten medal potrzymać, ale mam nadzieję, że jak zdrowie pozwoli to medal przywiozę z IO w Paryżu. Dziękuję Państwu, że wierzycie w medal siatkarzy i ja też wierzę – mówił ze sceny Michał Kubiak, kapitan reprezentacji Polski w siatkówce.

Michał Kubiak swoją karierę rozpoczynał w Uczniowskim Klubie Sportowym „Liliput” w Wałczu. Był również zawodnikiem pilskiego JOKERA. W swoim dorobku ma dwa złote medale Mistrzostw Świata, dwa medale brązowe Mistrzostw Europy i szereg medali Pucharu Świata, Ligi Światowej i Ligi Narodów.

Następne igrzyska już za trzy lata w Paryżu.

Sebastian Daukszewicz

powitanie_waleckich_olimpijczykow

powitanie_waleckich_olimpijczykow_02 powitanie_waleckich_olimpijczykow_03 powitanie_waleckich_olimpijczykow_04 powitanie_waleckich_olimpijczykow_05 powitanie_waleckich_olimpijczykow_06 powitanie_waleckich_olimpijczykow_07 powitanie_waleckich_olimpijczykow_08 powitanie_waleckich_olimpijczykow_09 powitanie_waleckich_olimpijczykow_10 powitanie_waleckich_olimpijczykow_11 powitanie_waleckich_olimpijczykow_12 powitanie_waleckich_olimpijczykow_13 powitanie_waleckich_olimpijczykow_14 powitanie_waleckich_olimpijczykow_15 powitanie_waleckich_olimpijczykow_16 powitanie_waleckich_olimpijczykow_17 powitanie_waleckich_olimpijczykow_18 powitanie_waleckich_olimpijczykow_19 powitanie_waleckich_olimpijczykow_20 powitanie_waleckich_olimpijczykow_21 powitanie_waleckich_olimpijczykow_22 powitanie_waleckich_olimpijczykow_23 powitanie_waleckich_olimpijczykow_24 powitanie_waleckich_olimpijczykow_25 powitanie_waleckich_olimpijczykow_26 powitanie_waleckich_olimpijczykow_27 powitanie_waleckich_olimpijczykow_28 powitanie_waleckich_olimpijczykow_29 powitanie_waleckich_olimpijczykow_30 powitanie_waleckich_olimpijczykow_31 powitanie_waleckich_olimpijczykow_32 powitanie_waleckich_olimpijczykow_33 powitanie_waleckich_olimpijczykow_34 powitanie_waleckich_olimpijczykow_35 powitanie_waleckich_olimpijczykow_36 powitanie_waleckich_olimpijczykow_37 powitanie_waleckich_olimpijczykow_38 powitanie_waleckich_olimpijczykow_39 powitanie_waleckich_olimpijczykow_40 powitanie_waleckich_olimpijczykow_41 powitanie_waleckich_olimpijczykow_42 powitanie_waleckich_olimpijczykow_43 powitanie_waleckich_olimpijczykow_44 powitanie_waleckich_olimpijczykow_45 powitanie_waleckich_olimpijczykow_46 powitanie_waleckich_olimpijczykow_47 powitanie_waleckich_olimpijczykow_48 powitanie_waleckich_olimpijczykow_49 powitanie_waleckich_olimpijczykow_50 powitanie_waleckich_olimpijczykow_51 powitanie_waleckich_olimpijczykow_52 powitanie_waleckich_olimpijczykow_53 powitanie_waleckich_olimpijczykow_54 powitanie_waleckich_olimpijczykow_55 powitanie_waleckich_olimpijczykow_56 powitanie_waleckich_olimpijczykow_57 powitanie_waleckich_olimpijczykow_58 powitanie_waleckich_olimpijczykow_59 powitanie_waleckich_olimpijczykow_60 powitanie_waleckich_olimpijczykow_61 powitanie_waleckich_olimpijczykow_62 powitanie_waleckich_olimpijczykow_63 powitanie_waleckich_olimpijczykow_64 powitanie_waleckich_olimpijczykow_65 powitanie_waleckich_olimpijczykow_66 powitanie_waleckich_olimpijczykow_67 powitanie_waleckich_olimpijczykow_68 powitanie_waleckich_olimpijczykow_69 powitanie_waleckich_olimpijczykow_70 powitanie_waleckich_olimpijczykow_71 powitanie_waleckich_olimpijczykow_72 powitanie_waleckich_olimpijczykow_73 powitanie_waleckich_olimpijczykow_74 powitanie_waleckich_olimpijczykow_75 powitanie_waleckich_olimpijczykow_76 powitanie_waleckich_olimpijczykow_77 powitanie_waleckich_olimpijczykow_78