Powstała koalicja antyrasistowska „Piła Ponad Podziałami”
W trosce związanej z nasilającymi się w naszym kraju nastrojom – atakami na tle rasistowskim, wzrastającą homofobią, wykluczaniem osób niepełnosprawnych, ograniczaniem praw kobiet – powstała koalicja „Piła Ponad Podziałami”. 18 Listopada przy pomniku na Placu Konstytucji 3 Maja odbyła się konferencja prasowa na znak sprzeciwu wobec rasistowskich zachowań podczas marszu narodowców w Warszawie i we Wrocławiu w dniu 11 listopada 2017r., ale także pojawiającym się w Pile zachowaniom rasistowskich.
Piła Ponad Podziałami tworzy: Stowarzyszenie Nigdy Więcej, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Razem koło Piła, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Komitet Obrony Demokracji. Jak mówią postanowili połączyć siły, aby nie dopuścić do upowszechniania się tych negatywnych zjawisk w Pile i w regionie. Ich celem będzie edukacja społeczna oraz przeciwdziałanie problemom społecznym, jakim jest rasizm i dyskryminacja.
– Chcielibyśmy, aby Piła była miastem, które jest otwarte, tolerancyjne i miastem ludzi życzliwych. Jednocześnie sprzeciwiamy się wszelakiej dyskryminacji i brakowi tolerancji w Pile. Jesteśmy też przeciwko wykluczeniu społecznemu. Jak sama nazwa mówi „Piła Ponad Podziałami”, chcielibyśmy zaprosić ludzi z różnych organizacji działających w Pile, którym na sercu leżą takie wartości jak wolność, tolerancja, poszanowanie praw człowieka, aby do nas dołączyli. Nie ukrywamy, że od kilku lat jest to temat bliski nam wszystkim, ale wydarzenia, które miały miejsce w Warszawie czy we Wrocławiu podczas obchodów Dnia Niepodległości oraz sytuacje w Pile (atak na studentów z wymiany Erasmus czy obywatela Indii – dop. red.) spowodowały u nas taką chęć do działania – mówi jeden z przedstawicieli „Piła ponad podziałami”, Grzegorz Marciniak. – Piła jest miastem, które faktycznie nie ma dużego problemu z dyskryminacją, ale chociażby wzrastająca liczba obcokrajowców w Pile jest jakby pretekstem do zachowań rasistowskich. Chcielibyśmy poprzez prewencję, edukację czy różne wydarzenia, happeningi, które będziemy organizowali, unikać w przyszłości takich zachowań.
A planów działania na tym polu skierowanego do dzieci i dorosłych jest dużo, lecz dziś jeszcze nie poznaliśmy konkretów. Wiemy natomiast jak to było z tolerancją ponad 20 lat temu.
– 20 lat temu mieliśmy tutaj duży problem. Nie były to ataki rasistowskie ze względu na pochodzenie czy kolor skóry, tylko ze względów ideologicznych i tego też chcemy się teraz ustrzec. Piła nie jest miastem, w którym obcokrajowców jest dużo, ale ataki są skierowane też do mieszkańców Piły, którzy mają inne poglądy. Tego też chcemy się wystrzec – dodaje Joanna Naranowicz.
Natomiast Izabela Milewska wspomniała, że Piła Ponad Podziałami będzie się starać monitorować język nienawiści w internecie – hejt, który jest dość powszechny.
Na konferencji, ale w roli słuchacza pojawił się Michał Zimny z Młodzieży Wszechpolskiej, który uważa, że ta akcja to rozdmuchany problem, że ktoś próbuje sobie robić już kampanię wyborczą czy wpisuje Piłę na mapę zachowań rasistowskich. Według niego, „ataki”, które się pojawiły się w ostatnim czasie, były autorstwa osób pijanych, a nie motywowane nienawiścią do obcokrajowców.
(SE)