Powstanie Stowarzyszenie S10

10 września w okolicy przejścia dla pieszych w stronę Płotek, przy skrzyżowanie ulicy Kossaka z DK10 w Pile, Prezydent Piły Piotr Głowski i senator RP Mieczysław Augustyn na konferencji prasowej poinformowali o planach utworzenia stowarzyszenia na rzecz budowy drogi ekspresowej S10 i spotkaniu, podczas którego zostanie zaprezentowany stan realizacji S10, planach budowy całego przebiegu trasy, koncepcji współdziałania samorządów i przedsiębiorców.

– Przed laty senatorowie, w tym ówczesny senator Głowski i ja zainicjowaliśmy powstanie stowarzyszenia S11. Dzisiaj po spotkaniu w Wałczu, które organizowaliśmy wspólnie z senatorem Napieralskim, chcemy z czwórką senatorów i samorządowcami wszystkich gmin i powiatów przy drodze S10 powiedzieć STOP bezczynności przy przebudowie drogi S10. Jest to ważna droga przede wszystkim dla gospodarki, rozwoju wspólnot samorządowych i północnej części kraju. Musimy interweniować, bo presja którą wywieraliśmy w poprzednim stowarzyszeniu okazywała się skuteczna. Wpisano drogę S11 do planu realizacji w tej perspektywie finansowej, natomiast S10 w niej nie ma. Musimy się upominać. Presja ma sens – mówi senator RP Mieczysław Augustyn.

– Zapraszamy szczególnie przedsiębiorców, którzy w przypadku S10 będą siłą napędową tego stowarzyszenia. Samorząd będzie wspierał te działania. W przypadku S11 okazało się, że presja ma sens i to, co wcześniej było usuwane teraz wraca. W przypadku S10 wyraźnie widać próby opóźniania tej inwestycji. Dzisiaj jest czas, aby przygotować dokumentację środowiskową i rozpocząć budowę. Tego nie będzie, jeżeli nie będzie w budżecie państwa, kwot na realizację tej inwestycji. My nie uprawiamy polityki. Dziś mamy taki rząd, a za chwilę może być inny i będziemy również silnie oczekiwać od każdego rządu, żeby podejmował działania w zakresie S10 i S11 – dodaje prezydent Piły Piotr Głowski.

Spotkanie samorządowców, w tym prawdopodobnie czterech senatorów, przedsiębiorców w sprawie powołania stowarzyszenia S10 odbędzie się 14 września w Nadnoteckim Instytucie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Pile. Uczestników z obecnym stanem budowy S10 oraz planami budowy całego przebiegu trasy zapoznają przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Sebastian Daukszewicz

powstanie_stowarzyszenie00

powstanie_stowarzyszenie11 powstanie_stowarzyszenie01 powstanie_stowarzyszenie02 powstanie_stowarzyszenie03 powstanie_stowarzyszenie04 powstanie_stowarzyszenie05 powstanie_stowarzyszenie06 powstanie_stowarzyszenie07 powstanie_stowarzyszenie08 powstanie_stowarzyszenie09 powstanie_stowarzyszenie10