Pożar budynku gospodarczego w Zacharzynie  

21 maja 2024 roku tuz przed godziną dwunastą Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymało informację poprzez Centrum Powiadamiania Ratunkowego o pożarze w budynku gospodarczym w miejscowości Zacharzyn.  

 

Zadysponowano do pożaru zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP z Chodzieży, OSP KSRG Szamocin, OSP KSRG Margonin, oraz OSP Zacharzyn.

 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęte jest poddasze budynku gospodarczego wolnostojącego – płoną baloty siana oraz wyposażenie. W odległości kilku metrów od budynku odjętego pożarem znajdują się inne zabudowania. Brak osób poszkodowanych.

 

Działania straży pożarnej w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądów wody w natarciu na palące się baloty siana oraz wyposażenie budynku. Pożar udało się szybko zlokalizować i nie rozprzestrzenił się na inne budynki.

 

Dalsze działania polegały na dogaszaniu tlących się balotów siana oraz ręcznym usuwaniu ich na zewnątrz budynku, a także wykonywaniu prac rozbiórkowych elementów budowlanych dachu celem dogaszenia pożaru. W wyniku pożaru spaleniu lub zniszczeniu uległo: kilkanaście balotów siana, część dachu, wyposażenie (stare rzeczy składowane na strychu).

 

Na miejsce zdarzenia przybyła Policja oraz Pani Wójt Gminy Chodzież.

 

W działaniach ratowniczo-gaśniczych trwających ponad 3 godziny brało udział 10 zastępów straży pożarnej w sile 26 strażaków.

 

Opracowanie: bryg. Leszek Naranowicz (KP PSP Chodzież)

Zdjęcia: bryg. Leszek Naranowicz, mł. kpt. Bartłomiej Braszak (KP PSP Chodzież)