Pożar lasu przy pilskim lotnisku

7 sierpnia 2020 roku, o godzinie 12:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pile wpłynęło zgłoszenie o prawdopodobnym pożarze lasu w okolicach pilskiego lotniska.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano natychmiast Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Nr 1 PSP w Pile oraz celem wsparcia działań gaśniczych jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Szydłowie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej stwierdzono, że ogniem objęte jest około 0,4 ha poszycia leśnego. Do działań gaśniczych skierowano również samolot gaśniczy, który dokonał kilku zrzutów wody na miejsce pożaru, celem ograniczenia jego rozprzestrzeniania oraz dogaszenia miejsc trudnodostępnych.

Wartym uwagi jest fakt, że pożar ten został zauważony w pierwszej kolejności przez wysokiej jakości kamery monitorujące tereny leśne, których to operator – dyżurny Lasów Państwowych, znajduje się w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Pile. Tak zorganizowany system ochrony terenów leśnych, który funkcjonuje od 2013 roku po raz kolejny dowiódł, że spełnia swoją rolę i chroni je skutecznie, ograniczając starty spowodowane w wyniku pożaru.

Opracowanie : mł. asp. Mateusz Kentzer, KP PSP Piła
Zdjęcia: portal Piła112 ; Marcin Wężowski

pozar_lasu1_01

pozar_lasu1_04 pozar_lasu1_02 pozar_lasu1_03