Pożar stogu balotów słomy w Szamocinie

24 stycznia 2014 roku około godziny 19.19 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymało zgłoszenie o pożarze stogu balotów słomy w pobliżu miejscowości Szamocin.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy gaśnicze z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Chodzieży oraz z jednostek OSP w KSRG z Szamocina, Margonina i OSP Lipa Nowy Dwór. Na miejscu pożaru okazało się, że na polu palą się baloty słomy ułożone w duży stóg. Pożar został zainicjowany z dwóch stron stogu i w momencie przybycia pierwszych zastępów straży pożarnej większość balotów już się paliła. Działania straży pożarnej w pierwszej kolejności polegały na oświetleniu terenu akcji, podaniu 4 prądów gaśniczych wody w natarciu i obronie oraz ręcznym przemieszczeniu części balotów, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru. Na miejsce zdarzenia przybyła Policja oraz właściciel terenu, który na miejsce akcji ściągnął dwie maszyny rolnicze – ciągniki wyposażone w ładowacze czołowe.

Po przybyciu na miejsce pożaru Z-cy Komendanta Powiatowego PSP w Chodzieży st. kpt. Leszka Naranowicza kontynuowano rozbiórkę stogu z pomocą maszyn rolniczych, dogaszanie i rozganianie pogorzeliska. W wyniku pożaru spaleniu uległa znaczna część stogu – uratowano około 70 balotów. Utrudnieniem w działaniach był grząski teren wokół stogu i ujemna temperatura.

Na prośbę Kierującego Działaniami Ratowniczymi Burmistrz Miasta i Gminy Szamocin zapewnił strażakom cieple posiłki.

W akcji trwającej ponad 6 godzin udział wzięło 6 zastępów straży pożarnej w sile
26 strażaków.

Tekst i zdjęcia: st. kpt. Leszek Naranowicz

pozar_stogu10

pozar_stogu12 pozar_stogu11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *