Pozwólmy społecznościom być liderami – 35 Światowy Dzień AIDS 2023

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile informuje, iż 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z najważniejszych kampanii realizowanych na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Tegoroczne hasło brzmi: „Pozwólmy społecznościom być liderami”.

 

Jest to też dobry czas aby wspomnieć o profilaktyce zakażeń wirusem HIV i okazja do zwrócenia uwagi na fakt, by pamiętać o własnym zdrowiu. Liczba osób zakażonych wirusem HIV wciąż wzrasta. Od 1 stycznia do 15 listopada 2023 r. w samym województwie wielkopolskim u 192 osób wyryto HIV (w tym u 48 kobiet i 144 mężczyzn), u 16 osób zdiagnozowano AIDS (w tym są 2 kobiety, 14 mężczyzn), zgonów nie odnotowano. Należy pamiętać, że nieleczone zakażenie prowadzi do choroby AIDS. Na ryzyko zakażenia HIV narażeni mogą być wszyscy – bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę. W związku z tym wiedza na temat HIV i AIDS jest niezbędna każdemu człowiekowi.

 

W związku z potrzebą podnoszenia poziomu świadomości i wiedzy społeczeństwa zachęcam do podejmowania różnych form działalności prozdrowotnej, zamieszczanie informacji na stronach internetowych i w formie postów na portalach społecznościowych, które mogłyby w istotny sposób wpłynąć na ograniczenie liczby nowych zakażeń wirusem HIV.

 

Więcej informacji na temat problematyki HIV/AIDS można uzyskać na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS: www.aids.gov.pl oraz na systematycznie zamieszczanych postach Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile na portalu społecznościowym Facebook.

 

Zachęcam również do zapoznania się materiałami informacyjno-edukacyjnymi opracowanymi w ramach Ogólnopolskiej kampanii „Jedyny taki test” ( #jedynytakitest) .

 

Link do kampanii: https://jedynytakitest.aids.gov.pl/o-kampanii/#campaign-files

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *