Pracownicy Głównego Inspektoratu Sanitarnego zaszczepili się przeciw grypie

Zapobieganie grypie poprzez promowanie zdrowego stylu życia i szczepień ochronnych to jedno z zadań realizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i podległą mu Państwową Inspekcję Sanitarną. W ramach działań profilaktycznych Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zorganizowali akcję szczepień przeciw grypie dla pracowników Urzędu oraz członków Rady Sanitarno-Epidemiologicznej. Jak podkreślają eksperci ze względu na częste mutacje wirusów grypy coroczne szczepienie się daje największą gwarancję uniknięcia grypy i jej groźnych powikłań.

Początek sezonu zachorowań na grypę rozpoczyna się już wczesną jesienią. To wtedy na rynku pojawiają się szczepionki o corocznie aktualizowanym przez WHO składzie, a w placówkach medycznych można zaszczepić się. W ramach akcji ze szczepień skorzystało ponad 100 osób – obok kierownictwa Głównego Inspektoratu Sanitarnego z rodzinami oraz pracowników Urzędu, przeciw grypie zaszczepili się także członkowie Rady Sanitarno-Epidemiologicznej i dziennikarze uczestniczący w briefingu prasowym zorganizowanym w Urzędzie, w związku z Ogólnopolskim Dniem Profilaktyki Grypy. Wśród zaszczepionych byli m.in.: dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, Izabela Kucharska i Grzegorz Hudzik, Zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego, prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Szczepienia przeciw grypie można wykonać bez względu na wcześniejsze zachorowanie na grypę. Ich skuteczność u dorosłych poniżej 65 roku życia sięga 70-89%. Według aktualnych międzynarodowych i polskich zaleceń przeciw grypie szczepić powinny się wszystkie osoby, które chcą zapobiegać grypie i jej powikłaniom. Jednak najwięcej korzyści ze szczepień i szczególne zalecenia dotyczą osób z grup ryzyka powikłań pogrypowych m.in.: osób chorujących przewlekle, seniorów, dzieci oraz kobiet w ciąży.

– Większość zdrowych osób choruje na grypę kilka razy w ciągu całego swojego życia. Pracownicy Głównego Insektoratu Sanitarnego doskonale wiedzą, jak niebezpieczne może być zachorowanie na grypę, dlatego od lat korzystają ze szczepień. Tym samym chronią siebie i osoby w swoim otoczeniu nie tylko przed dokuczliwymi objawami, ale także przed groźnymi powikłaniami, które szczególnie w przypadku osób z grup ryzyka, mogą skończyć się hospitalizacją, a nawet śmiercią – wyjaśnia dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Postawa służby zdrowia znacząco przekłada się na wzrost poziomu wyszczepialności. Pracownicy medyczni mają codzienny kontakt z chorymi osobami, zatem również należą do grupy ryzyka zachorowań na grypę. Lekarze otwarcie komunikują, że w znacznej mierze szczepią się przeciw grypie w trosce o pacjentów. Uodpornieni mają pewność, że nie zarażą nikogo wirusem, który bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Dlatego istotne jest, by personel medyczny był wzorem do naśladowania w kwestii szczepień i profilaktyki chorób. Ważne jest, aby lekarze zachęcali pacjentów do tego, by tak jak oni szczepili się przeciw grypie dla siebie i swoich bliskich.

W tym sezonie podobnie jak w poprzednim polscy pacjenci skorzystają ze szczepionek czterowalentnych. Zapewniają one najszerszą możliwą ochronę przed grypą.

Przeciwwskazania do szczepień zdarzają się niezwykle rzadko, jednak osoby uczulone na białko jaja kurzego, czy nadwrażliwe na składniki szczepionki nie mogą przyjąć szczepienia przeciw grypie. Osoby te często należą do grup ryzyka, dla których grypa i jej powikłania mogą być niezwykle niebezpieczne. Dlatego bardzo ważne jest, aby osoby z najbliższego otoczenia pacjenta, który jest podatny na zakażenie, ale nie może zostać zaszczepiony ze względu na np. zbyt młody wiek lub trwałe przeciwwskazania medyczne, zaszczepiły się przeciw grypie.

Szczepienia to realna korzyść, dzięki której można uniknąć zachorowania, zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań oraz pozytywnie wpłynąć na zdrowie publiczne.

Nadszedł kolejny sezon grypowy, dlatego warto jak najszybciej poddać się szczepieniu ochronnemu i zabezpieczyć się przed grypą.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy

pracownicy_gis_zaszczepili

pracownicy_gis_zaszczepili_02 pracownicy_gis_zaszczepili_03