Prezydent odpowiada

 

1. Panie Prezydencie. Czy pomimo panującej epidemii koronawirusa, miasto zorganizuje w tym roku jakieś imprezy plenerowe, np. na pożegnanie wakacji. Jeśli nie, to jak można zabić nudę w Grodzie Staszica? Pozdrawiam Marian z Piły.

– Niestety, stale rosnące statystyki dziennych zakażeń koronwirusem wskazują, że epidemia nie minęła i organizowanie plenerowych imprez masowych – w tym koncertu na pożegnanie wakacji – byłoby niebezpieczne dla uczestników takich wydarzeń. Musimy przejść ten trudny czas cierpliwie, odpowiedzialnie i z dystansem. Jest to o tyle łatwiejsze, że mamy w Pile wiele propozycji wydarzeń, które choć nie mają masowego charakteru, są bardzo różnorodne i przygotowane dla każdego odbiorcy. Zachęcam do uczestnictwa w proponowanych przez miejskie instytucje wydarzeniach kulturalnych, edukacyjnych, rekreacyjnych i sportowych. Informacje na ich temat można znaleźć między innymi na miejskiej stronie internetowej pila.pl Dzięki temu teraz na pewno „zabijemy nudę”, a później (po pandemii), będziemy mogli się spotkać w większym gronie na wielu koncertach.

2. Czy jest szansa, żeby nasz piękny Park Staszica wzbogacił się o jakichś przedstawicieli fauny, oprócz pływających po stawie kilku kaczuszek? Parę lat temu pojawił się projekt, żeby w parku miejskim powstał wybieg dla przesympatycznych jeleni Axis. Czy jest na niego szansa w przyszłości? Łączę wyrazy szacunku Anna z Piły.

– Nie zarzuciliśmy pomysłu wprowadzenia zwierząt i zrealizowania vivarium w Parku Miejskim. W tej chwili przygotowujemy i realizujemy jednak tak dużo innych projektów, że ten musi jeszcze jakiś czas poczekać. Jestem przekonany, że takie inwestycje jak zakończona przebudowa Parku na Wyspie, czy budowana właśnie skateplaza, przypadną do gustu nie tylko pilanom, ale także odwiedzającym nasze miasto gościom. Ważnym aspektem jest także zbilansowanie miejskiego budżetu, którego dochody i tak mocno ucierpiały z powodu pandemii oraz decyzji podejmowanych przez rząd. Dlatego tym bardziej w pierwszej kolejności realizowane będą zadania, które uzyskają dofinansowanie zewnętrzne (na przykład funduszy Unii Europejskiej). Taki sposób wykonywania inwestycji praktykujemy od wielu lat i dzięki temu nasze zaangażowanie finansowe stanowi tylko 15% wartości ogólnej całego zadania.

 

glowski_net

SAMSUNG CSC