Prezydent odpowiada
1.
Kiedy kierownictwo MZK zacznie pracować na wysokim poziomie, a nie siedzą przy biurku i papierowe niuanse pokazują. Żaden z tych pracowników nie weryfikuje proponowanych rozwiązań tylko zasłania się brakiem taboru lub uczniowie i pracownicy tego wymagają. Czy pracownik zapytał się pasażera, jak udogodnić rozkład jazdy, np. w takiej sytuacji:
Szkoła podstawowa nr 5 przy ulicy Kujawskiej brak połączenia między 8.00 a 15.00, jadąc do szkoły na 8.50 czy 9.50 brak połączenia, uczeń wysiada na ulicy Niepodległości koło szkoły podstawowej nr 5 lub Wodnej i udaje się do budynku szkoły podstawowej nr 5 budynek 2 przy Kujawskiej i nie jest w stanie dotrzeć na lekcje punktualnie, sytuacja dotyczy również powrotu do domu, gdzie uczeń nie może dotrzeć na czas do przystanku. Czy uzgadniające osoby wzięły pod uwagę wszystkie aspekty? (Pisownia oryginalna).
– W związku z nową rejonizacją szkół, będącą konsekwencją reformy systemu oświaty, MZK Piła Sp. z o.o. na zlecenie Gminy Piła, uruchomił od września 2017 r. nową linię autobusową 8 bis, która zapewnia dojazd dzieciom mieszkającym na Osiedlu Koszyce do Szkoły Podstawowej nr 5 z oddziałami przy al. Niepodległości i przy ul. Kujawskiej.
Nowa linia 8 bis – to kolejna linia „bis”, która obok 2 bis, 3 bis, 17 bis i 50 bis jest dedykowana szczególnie dzieciom klas I-III, jadącym na zajęcia szkolne.
Wszystkie kursy autobusów linii „bis” wspomagają dowóz dzieci i młodzieży z domu do szkoły jeden raz dziennie tylko w godzinach porannych. Jedynie oferta autobusu linii nr 8 bis jest szersza i obejmuje dowóz dzieci na pierwszą godzinę lekcyjną i powrót dzieci ze szkoły do domu po piątej godzinie lekcyjnej.
Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych najmłodszych pasażerów od 1 października 2019 r. poranny kurs autobusu linii nr 8 bis ma „wydłużoną” trasę o wjazd w ul. Wałecką z uwagi na to, że od tego roku szkolnego około 8 – 10 osób dojeżdża z tego regionu Piły do SP nr 5.
Rozkład jazdy linii nr 8 bis został zaprojektowany w uzgodnieniu z Dyrektorem Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu, czyli dowóz dzieci na godz. 8.00 (pierwszą godzinę lekcyjną) oraz kurs powrotny po godz. 12.25 (po piątej godzinie lekcyjnej), który początkowo był zaplanowany na 12.38, ale na prośbę Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 5 został przesunięty na godz. 12.57, aby dzieci i młodzież zarówno z budynku przy al. Niepodległości jak i przy ul. Kujawskiej zdążyły na kurs powrotny po piątej godzinie lekcyjnej,
Wprowadzenie dodatkowych kursów do oferty linii nr 8 bis skutkowałoby znacznym wzrostem kosztów, na pokrycie których spółka nie ma zapewnionych środków finansowych.
2.
Pracownicy Signify jadą do pracy linią 8 w piątek na 22.00, a w sobotę schodzą o 6.00 rano, jak mają wrócić po pracy do domu? Na Koszyce to jedyny autobus, ponieważ nawet innego w sobotę i niedzielę przed 6.00 nie ma. Jak mam się dostać do pracy kupując bilet sieciowy na cały miesiąc. Po krótkiej interwencji osobistej i wysłaniu maila nic nie dało się załatwić. Kierownictwo stwierdziło, że mam sam zrobić ankietę z podpisami, gdzie nie leży to w mojej gestii tylko pracowników MZK. Za to dostają sowite wynagrodzenie.
Proszę o interwencję i kontrolę podległej spółki. (Pisownia oryginalna).
– MZK Piła Sp. z o. o. zorganizował spotkanie z panem Rafałem Aumellerem składającym sugestie odnośnie połączeń komunikacyjnych Osiedla Koszyce z firmą Signify. Termin wyznaczono na pierwszą połowę marca 2019 r. Przedstawiciele MZK wraz z przewodniczącym Rady Osiedla Koszyce panem Wiesławem Bartoszewiczem czekali na pana Rafała Aumellera, aby omówić wszystkie problemy komunikacyjne – jednak pan Rafał Aumeller nie przybył do siedziby Spółki na umówione wcześniej spotkanie.
Oferta przewozowa linii nr 8 dotyczy poszczególnych godzin pracy (6.00, 14.00 i 22.00) pracowników Signify w dni powszednie. W soboty, niedziele i święta MZK oferuje następujące połączenia przesiadkowe z Osiedla Koszyce do firmy Signify:
Soboty:
dojazd na godz. 6.00
5.15 Linia nr 3 (Promienna/ Staropolska) – 5.20 Śniadeckich/ kościół
5.34 Śniadeckich/ kościół – 5.38 al. Powst Wlkp./ pętla (Signify)
lub
5.15 Linia nr 3 (Promienna/ Staropolska) – 5.27 Ludowa/ kościół
5.36 Ludowa/ kościół – 5.43 Kossaka/ pętla (Signify)
powrót po pracy po godz. 6.00
6.10 Linia nr 4 al. Powst. Wlkp./ pętla (Signify) – 6.14 Śniadeckich/ Os. Jadwiżyn
6.16 Linia nr 14 (al. Wyzwolenia/ Śniadeckich) – 6.18 Staropolska/ Wenedów
lub
6.10 Linia nr 4 al. Powst. Wlkp./ pętla (Signify) – 6.14 Śniadeckich/ Os. Jadwiżyn
6.22 Linia nr 3 (al. Wyzwolenia/ Śniadeckich) – 6.28 Promienna/ Staropolska
Niedziele i święta:
dojazd na godz. 6.00
5.15 Linia nr 12 Zbrojna/ pętla – 5.25 al. Piastów/ Hotel Gromada
5.28 Linia nr 12 al. Piastów/ Hotel Gromada – 5.38 al. Powst. Wlkp./ pętla (Signify)
3.
Witam Pana Prezydenta. Mam takie pytanie. Czy powstaną parkingi w centrum miasta, bo to co się dzieje, to jest strach. Ludzie ustawiają samochody już wszędzie. Ja mieszkam na 11-go Listopada i tutaj jest mało miejsc parkingowych, a poza tym panie i panowie z urzędów zajmują mieszkańcom miejsca parkingowe, a mieszkańcy pracują na nocki i nie mają gdzie zostawić swoich aut. Pozdrawiam serdecznie. (Pisownia oryginalna).
– W każdym mieście brakuje miejsc postojowych, wynika to m.in. ze wzrastającej zamożności mieszkańców, a z dostępnych miejsc mogą korzystać wszyscy mieszkańcy. Tymczasem możliwości w zakresie budowy nowych parkingów są ograniczone, zarówno pod względem terenowym jak i finansowym.
Analizowaliśmy sytuację miejsc postojowych w okolicy ulic 11 listopada, Domańskiego, 14 lutego. Są to miejsca nieodpłatne, powszechnie dostępne. W mieście budowane są parkingi przy nowych inwestycjach i porządkowane tereny, jak np. zaplecze ulic Śródmiejskiej/al. Piastów.
4.
Niedawno przeniesiono firmę wodociągów na ul. Wałecką. Czy my mieszkańcy Piły mamy chodzić tam pieszo? Jeździ tam tylko 1 autobus. Nie zawsze pasuje jechać w samo południe. Czy to taki wielki koszt dla Piły, aby w godzinach pracy wodociągów jeździł tam, aż do końca autobus. Tam nie ma nawet chodnika. Czy musi stać się jakaś tragedia, aby puścić autobus jeden przystanek dalej. Tyle miast wprowadza bezpłatną komunikację, a u nas problem z kursem dłuższym o 300 metrów. Mieszkańcy ul. Poznańskiej w Pile. (Pisownia oryginalna).
MZK Piła Sp z o.o. zaprojektował rozkład jazdy do siedziby Wodociągów na podstawie danych i oczekiwań uzyskanych od Zarządu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Rozkład obecnie obejmuje 5 kursów w ciągu 1 dnia powszedniego. Według zgłoszonych potrzeb oferta przewozowa linii nr 2 obejmuje następujące kursy:
– do siedziby Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.:
o godz. 6.12 z Przemysłowej Ceramicznej
o godz. 11.27 z al. Poznańskiej
– z siedziby Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.:
o godz. 12.34 z Wałeckiej/ Wodociągi
o godz. 15.07 z Wałeckiej/ Wodociągi
o godz. 22.15 z Wałeckiej/ Wodociągi