Prezydent Piły przez jeden dzień był „baristą”

Dzień 16 maja 2023 roku był zwieńczeniem styczniowej licytacji, podczas której państwo Aleksandra i Szymon Ciszek, właściciele nowo otwartej Palarni Kawy i sklepu CRAFT BEANS przy ul. Łącznej 55 w Pile, wylicytowali „Dzień pracy prezydenta Piły”. Przypomnijmy, iż kwota ponad 3 tysięcy złotych zasiliła konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

To już po raz siódmy prezydent Piły Piotr Głowski oddaje swój dzień pracy, podczas jednodniowego urlopu, aby wesprzeć Orkiestrę Jurka Owsiaka. Należy dodać, że jest to w pilskim anturażu sytuacja bez precedensu, ponieważ włodarz powiatu pilskiego, Eligiusz Komarowski jednego roku, pozazdrościwszy Piotrowi Głowskiemu, chciał zostać epigonem idei prezydenta Grodu Staszica i również poddał licytacji swój dzień pracy, ale zakończyło się li tylko na nader nieudanej licytacji, bowiem z dnia pracy nic nie wyszło.

Prezydent Piotr Głowski jak zawsze podszedł do wykonywanych czynności, tym razem w Palarni Craft Beans z wielkim zaangażowaniem. Od wczesnych godzin porannych do godziny 16-tej brał udział w całym procesie: od wypalenia do sprzedaży kawy. Specjalnie, aby zaakcentować ów dzień została „wyprodukowana” wyjątkowa, limitowana edycja kawy „Pilanka”.

A tak podsumowuje dzień pracy włodarza Piły, Szymon Ciszek, właściciel Palarni Craft Beans i jednodniowy pracodawca Piotra Głowskiego:

– Oceniam dzisiejszą pracę prezydenta na co najmniej pięć plus. Może jeszcze nie na szóstkę, ale 5+ na pewno. Prezydent dzisiejszy dzień rozpoczął od testowania, próbowania kawy, który ów test zdał nawet na szóstkę, ponieważ najbardziej smakowała mu „Pilanka”, którą rozpoznał bezbłędnie. A robił to w ciemno, miał pięć kaw do wyboru i wybrał regionalną „Pilankę”. To jest receptura, nad którą pracowaliśmy aby smakowała mieszkańcom Piły. Jest w niej domieszka Robusty, w celu nadania jej charakteru, jak to mówią ludzie, mocniejszej kawy – mówi Szymon Ciszek. Następnie przeszliśmy do palenia kawy. Zrobiliśmy próbkę na małym piecu laboratoryjnym. Omówiliśmy cały proces, jak to będzie wyglądało na dużym piecu. Przeszliśmy do palarni, gdzie się w tej chwili znajdujemy i zrobiliśmy to w większej skali. Wypaliliśmy „Pilankę” i powstała limitowana edycja, wypalona przez prezydenta. Na opakowaniu znalazła się specjalna etykieta informująca o tym, że wypalił ja prezydent Głowski. Dorzuciliśmy również serduszko WOŚP-u, ponieważ należy pamiętać, że wylicytowaliśmy dzień pracy prezydenta w celu wsparcia tej wspaniałej idei – wyjaśnia „pracodawca” Piotra Głowskiego. – W końcowym etapie, prezydent podawał osobiście przez siebie przyrządzoną kawę klientom. Wcześniej jednak przeszedł szkolenie, np. jak zrobić kawę Late Art, czyli rysunki z mleka na kawie. I  z tym zadaniem prezydent poradził sobie, co najmniej na 5+. Muszę stwierdzić, że Piotr Głowski nie tylko jest pojętnym uczniem, ale widać że interesuje się wszystkim, co związane jest z kawą. Nie jest „zielony”. Fajnie się pracuje z kimś kto posiada już jakiś background kawowy – puentuje właściciel ….

Czy po dniu pracy w Palarni i sklepie Craft Beans prezydent Głowski czuje się baristą i co było dla niego najbardziej frapujące?

– Myślę, że bariści obraziliby się na mnie, gdybym powiedział, że posiadłem już na tyle umiejętności, żebym mógł tej dumnej nazwy używać. Ale na pewno zakres mojej wiedzy, wydawało mi się niemały, został bardzo mocno poszerzony. Dla mnie szczególnie interesujące były czynności związane z przygotowaniem ziarna do momentu, w którym trafi do młynka. Na co dzień nie mamy możliwości oglądania zielonej kawy, ani jej wypalać, ani przygotowywać do pakowania. Więc te wszystkie elementy od kawy zielonej do zapakowanej w torebkę to bez wątpienia ciekawa część. Podglądanie jak to ziarno pęka, jak przygotowuje się do wchłonięcia temperatury. Jak precyzyjnie trzeba sterować temperaturą w piecu by kawy nie przepalić, a z drugiej strony żeby była dobrze wypalona, no to jest na pewno duża sztuka. Dzisiaj komputery znacząco pomagają i z tego powodu mnie było łatwiej. Pewnie kiedyś to była wiedza tajemna i dla tych którzy kawę lubią, umiejętność oddzielania dobrych ziaren od złych – bo i takie się zdarzają – jest umiejętnością rzadką, a tutaj tacy ludzie pracują – mówi prezydent Piotr Głowski.

Według oceny Szymona Ciszka, prezydent dobrze radził sobie z przygotowaniem kawy do filiżanki, którą podawał klientowi. Jednak w ocenie Piotra Głowskiego, to nie była taka łatwa sprawa, szczególnie w kwestii prawidłowego spieniania mleka, chociaż ten ostatni etap dawał dużo radości.

– Większość miłośników kawy ma w domach automaty, albo kawiarki do parzenia kawy. Maszyny, które znajdują się w Coffe… dają radość takiego zaparzania, które obserwujemy właśnie w dobrych kawiarniach czy czasami gdzieś w drodze, na dobrych stacjach benzynowych pod względem tej części kawowej. Chyba najtrudniejszym procesem jest spienianie mleka, bo w zależności od tego czy to ma być cappuccino, czy flat white (ang. biała płaska), trzeba w różny sposób spienić to mleko i nie zawsze to się do końca udaje.

Czy dzień pracy w Palarni i sklepie Craft Beans, mieszczących się w Pile, przy ulicy Łącznej 55, sporo nauczył prezydenta Piły?

– Prezydent powinien się bez przerwy uczyć. Tak słyszałem w telewizji od jednego z prezydentów i staram się tą drogą również kroczyć – skonstatował Piotr Głowski.

Marek Mostowski

prezydent_pily

prezydent_pily_02 prezydent_pily_03 prezydent_pily_04 prezydent_pily_05 prezydent_pily_06 prezydent_pily_07 prezydent_pily_08 prezydent_pily_09 prezydent_pily_10 prezydent_pily_11 prezydent_pily_12 prezydent_pily_13 prezydent_pily_14 prezydent_pily_15 prezydent_pily_16 prezydent_pily_17 prezydent_pily_18 prezydent_pily_19 prezydent_pily_20 prezydent_pily_21 prezydent_pily_22 prezydent_pily_23 prezydent_pily_24 prezydent_pily_25 prezydent_pily_26 prezydent_pily_27 prezydent_pily_28 prezydent_pily_29 prezydent_pily_30 prezydent_pily_31 prezydent_pily_32 prezydent_pily_33 prezydent_pily_34 prezydent_pily_35 prezydent_pily_36 prezydent_pily_37 prezydent_pily_38 prezydent_pily_39 prezydent_pily_40 prezydent_pily_41 prezydent_pily_42 prezydent_pily_43 prezydent_pily_44 prezydent_pily_45 prezydent_pily_46 prezydent_pily_47 prezydent_pily_48