Prezydent zapowiedział budowę nowych osiedli w Pile

Rynek deweloperski przeżywa prawdziwy boom w całej Polsce. Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba mieszkań oddanych do użytku przed developerów. 14 września na konferencji prasowej Piotr Głowski, prezydent Piły i dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Iwona Wojtecka przedstawili plany na budowę nowych osiedli w Pile.

Jedno Bydgoskie Przedmieście (Zielone Wzgórza) ma powstać na terenie po byłym poligonie wojskowym, położonym w bliskim sąsiedztwie skrzyżowania dróg krajowych K10 i K11, a drugie w północnej części Osiedla Gładyszewo. Budownictwo mieszkalne ma się pojawić również w Śródmieściu, na terenach po drukarni przy Warsztatowej oraz na terenie obecnego PKS-u, który ma być przeniesiony w inne miejsce.

– Sporo dzieje się w temacie mieszkań na terenie miasta Piły. Jednak żeby mówić o zapewnieniu dostatecznej ilości mieszkań, rozpoczęliśmy dosyć dawno prace, aby pozmieniać plany zagospodarowania – były to jednak działania lokalne, jak choćby na ulicy Kusocińskiego, gdzie powstanie 400 mieszkań, czy na ulicy Lotniczej. Dziś chcemy powiedzieć o dwóch dużych, kluczowych projektach dla rozwoju miasta dla młodego pokolenia i seniorów. Mowa o Bydgoskim Przedmieściu (Zielone Wzgórza), które zajmuje około 30 hektarów oraz o Północnym Gładyszewie ok. 18 hektarów. Oba to tereny gminne. Chcemy, aby te tereny zmieniły swoje przeznaczenie, czyli zostały opisane pod budownictwo mieszkalne wielorodzinne. Będzie wniosek do Rady Miasta celem zmiany planów zagospodarowania przestrzennego. Po decyzji radnych, gmina ogłosi konkurs architektoniczny, o skali co najmniej europejskiej, na zagospodarowanie tej przestrzeni – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. – Osiedle ma być nie tylko ciekawe architektonicznie, ale też ma wykorzystywać odnawialne źródła energii, żeby mieszkania były stosunkowo nie duże, tak aby można było je łatwo kupić lub tanio wynajmować, aby były tanie w utrzymaniu. Chcemy, aby częściowo robili to developerzy, ale też widzimy miejsce dla gminy, dla TBS-u czy powstałych z funduszy rządowych. Osiedle to nie tylko mieszkania, ale też miejsca pracy. Więc będą mieszkania na dole połączone z usługami – puentuje prezydent Głowski.

W najbliższym czasie Miejska Pracownia Urbanistyczna przystąpi do zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Następne w pierwszej połowie 2019 roku ma być ogłoszony konkurs architektoniczny na koncepcję całego osiedla. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze prace budowlane mają ruszyć za 3 lata.

Sebastian Daukszewicz

prezydent_zapowiedzial00

prezydent_zapowiedzial22 prezydent_zapowiedzial01 prezydent_zapowiedzial02 prezydent_zapowiedzial03 prezydent_zapowiedzial04 prezydent_zapowiedzial05 prezydent_zapowiedzial06 prezydent_zapowiedzial07 prezydent_zapowiedzial08 prezydent_zapowiedzial09 prezydent_zapowiedzial10 prezydent_zapowiedzial11 prezydent_zapowiedzial12 prezydent_zapowiedzial13 prezydent_zapowiedzial14 prezydent_zapowiedzial15 prezydent_zapowiedzial16 prezydent_zapowiedzial17 prezydent_zapowiedzial18 prezydent_zapowiedzial19 prezydent_zapowiedzial20 prezydent_zapowiedzial21