PRGOK podsumował kampanię edukacyjną

10 czerwca o godz. 10.00 w Regionalnym Centrum Kultury  w Pile Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” podsumował kampanię edukacyjną pn. „Jestem asem segregacji”. W ramach akcji zorganizowano konkursy oraz ponad 280 prelekcji z segregacji odpadów dla blisko 31 tysięcy dzieci i młodzieży, w każdej placówce oświatowej przedszkolu, szkole podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, na terenie wszystkich czternastu gmin członkowskich.

– Podczas naszej kampanii chcieliśmy przybliżyć i powiedzieć, dlaczego segregacja surowców jest tak ważna.  Dotarliśmy do 200 placówek przedszkolnych szkolnych, zorganizowaliśmy cztery wspaniałe konkursy, na które wysłane dużo pięknych prac. Wyposażyliśmy100 placówek przedszkolnych w gry edukacyjne, które uczą w prosty sposób jak wygląda segregacja i dlaczego ją trzeba robić. Wierzymy, że jest to inwestycja trochę w przyszłość, ale dziś mamy przykłady jak dzieci uczą rodziców segregacji – mówi Zygmunt Jasiecki, Przewodniczący Zarządu Związku. – Z osobami dorosłymi mamy problem. Nasze sprawdziany, kontrole przeprowadzone przy różnych okazjach wykazują, że dorośli niestety mało wiedzą o segregacji. Przygotowujemy program na kolejne lata nastawiony na ludzi dorosłych. Będziemy się wszędzie z nimi spotykać. Rozważamy taką możliwość, aby była rozszerzona rozpiętość pomiędzy opłatą za wywóz surowców segregowanych a niesegregowanych.  Tam gdzie to wprowadzono widać efekty zwiększonej w segregacji surowców.  

Na posiedzeniu w dniu 2 czerwca br. jury w składzie: Małgorzata Sypuła – przewodnicząca Jury, kierownik Działu Gospodarki Odpadami i Administracji, Agnieszka Matusiak – sekretarz Jury, starszy specjalista ds. gospodarki odpadami, informacji i edukacji ekologicznej ZM PRGOK, Klaudia Klejc – członek Jury, specjalista ds. gospodarki odpadami ZM PRGOK, Romuald Burczyk – członek Jury, edukator z zakresu segregacji odpadów ZielonyPunktCo, dokonało oceny prac we wszystkich ogłoszonych konkursach. Jednocześnie Jury podkreśla bardzo wysoki poziom prac świadczący o dużej wiedzy, umiejętnościach i wrażliwości młodego pokolenia na kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska, a zwłaszcza gospodarkę odpadami.

LAUREACI KONKURSÓW

Laureaci konkursu dla przedszkoli pt. „Odpadowy ekoludek

 Wyróżnienia: Przedszkole im. Marii Konopnickiej w Krzyżu Wlkp., Publiczne Przedszkole w Śmieszkowie, oddział w Śmieszkowie, Publiczne Przedszkole nr 18 im. Kubusia Puchatka w Pile, Gminne Przedszkole w Wieleniu, Publiczne Przedszkole nr 19 im. Misia Uszatka w Pile, Publiczne Przedszkole w Gębicach, oddział w Brzeźnie, Publiczne Przedszkole nr 15 w Pile, Publiczne Przedszkole w Kaczorach, Niepubliczne Przedszkole „Złota Rybka” w Pile, Publiczne Przedszkole w Morzewie, Publiczne Przedszkole w Głubczynie.

Na ten konkurs wpłynęły zdjęcia 64 ekoludków z 41 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Za udział w konkursie – i kampanii edukacyjnej – każda placówka przedszkolna otrzymała pakiet materiałów edukacyjnych.

Laureaci konkursu rysunkowego pt. „Moja czysta okolica”

Kategoria: klasy I – III

1 miejsce – Zuzanna Kaleta ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile,

2 miejsce – Klaudia Trojanowicz ze Szkoły Podstawowej w Skórce,

3 miejsce – Amelia Kijowska ze Szkoły Podstawowej w Wyrzysku.

Wyróżnienia: Marta Bielawska ze Szkoły Podstawowej w Jastrowiu, Mikołaj Wylegała ze Szkoły Podstawowej w Romanowie Górnym, Julia Kobza ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile, Hubert Królak ze Szkoły Podstawowej w Osieku nad Notecią, Agata Ponicka ze Szkoły Podstawowej w Ujściu, Patrycja Tadych ze Szkoły Podstawowej w Bądeczu, Amelia Zaleska ze Szkoły Podstawowej w Okonku, Alan Puchała ze Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Czarnkowskiej, Liwiusz Frątczak z Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim Szkoła Podstawowa w Grabionnej, Liwia Frątczak ze Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim Szkoła Podstawowa w Grabionnej, Marta Wieczorek ze Szkoły Podstawowej w Gulczu, Tatiana Pacholska ze Szkoły Podstawowej w Wyrzysku, Kinga Mrotek ze Szkoły Podstawowej w Dębówku Nowym

Kategoria: klasy IV-VI

1 miejsce – Natalia Jessa z Zespołu Szkół nr3 w Pile,

2 miejsce – Marta Marciniak ze Szkoły Podstawowej w Ujściu,

3 miejsce – Przemysław Kowalski ze Szkoły Podstawowej w Falmierowie.

Wyróżnienia: Eryk Kozłowski ze Szkoły Podstawowej w Sarbii, Agnieszka Kolonista ze Szkoły Podstawowej w Gulczu, Patrycja Osajda ze Szkoły Podstawowej w Wieleniu, Katarzyna Grygorcewicz ze Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wlkp., Magdalena Niewiarowska ze Szkoły Podstawowej w Ujściu, Gabriela Kuchta ze Szkoły Podstawowej w Okonku, Wiktoria Mrotek ze Szkoły Podstawowej w Osieku nad Notecią, Zofia Matulis ze Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Czarnkowskiej, Wiktoria Machowina ze Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wlkp., Wiktoria Kupsik ze Szkoły Podstawowej w Wieleniu, Bartosz Antoniewicz ze Szkoły Podstawowej w Romanowie Dolnym, Weronika Ignacy ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ujskiej.

Na ten konkurs wpłynęło łącznie 326 prac z 29 placówek oświatowych. Jury nadmienia przy tym, że duża część prac była niezgodna z regulaminem, ponieważ została wykonana w innej technice niż rysunek, co dyskwalifikowało je z oceny.

Laureaci konkursu fotograficznego pt. „Segregacja, na co dzień – dobre praktyki”

Kategoria: szkoły gimnazjalne

1 miejsce – Karolina Hamulczuk z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Jastrowiu,

2 miejsce – Nikola Czyżykowska z Gimnazjum nr 4 w Pile,

3 miejsce – Martyna Stachera z Gimnazjum w Ujściu.

Wyróżnienia: Wiktoria Fabjańska z Zespołu Szkół nr 2 w Pile, Edyta Wieczorek i Kinga Paszkiewicz z Młodzieżowego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Jastrowiu, Filip Sadowski z Publicznego Gimnazjum w Jastrowiu, Mateusz Zawileński z Gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wlkp., Aleksandra Maria Oto z Gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wlkp., Krzysztof Matz z Zespołu Szkół Publiczne Gimnazjum w Gębicach, Patrycja Małecka z Zespołu Szkół Publiczne Gimnazjum w Gębicach, Joanna Koczenasz z Zespołu Szkół Samorządowych w Sypniewie, Maciej Buganik z Gimnazjum w Ujściu, Dawid Gruszka z Gimnazjum w Wysokiej, Zuzanna Łobos z Gimnazjum nr 5 w Pile;

Kategoria: szkoły ponadgimnazjalne

1 miejsce – Natalia Olejniczak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile,

2 miejsce – Dawid Taterka z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile,

3 miejsce – Paulina Rozalia Błauciuk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile.

Na ten konkurs wpłynęło łącznie 28 prac 20 autorów z 15 placówek oświatowych. Jury nadmienia przy tym, iż trzy prace nie były oceniane, ponieważ nie spełniały wymagań regulaminu (nadeszły od uczniów szkół spoza terenu gmin członkowskich – z miasta Czarnków i z Łobżenicy).

Kampania edukacyjna „Jestem asem segregacji” została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

(SE)

prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna10

prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna45 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna11 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna12 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna13 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna14 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna15 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna16 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna17 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna18 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna19 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna20 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna21 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna22 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna23 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna24 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna25 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna26 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna27 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna28 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna29 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna30 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna31 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna32 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna33 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna34 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna35 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna36 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna37 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna38 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna39 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna40 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna41 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna42 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna43 prgok_podsumowal_kampanie_edukacyjna44

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *