Problemy z prostata u psów
Panie Doktorze nie wiem co powinnam zrobić z moim psem. Mam psa owczarka, w wieku 10 lat. Od jakiegoś czasu przy sikaniu pojawia się krew. Czasami również w domu z prącia kapie mu krew. Byłam u weterynarza, robiłam USG i ma stwierdzoną prostatę z cystą. Poza tym nie miał suczki. Jeden lekarz namawia na operację, drugi uważa, że w tym wieku jest to niebezpieczne i co mam teraz robić, piesek czuje się dobrze i w ogóle po nim nie widać choroby. Gdybym nie zauważyła, że jest krew w moczu, nigdy bym nie wiedziała, że coś mu dolega. Proszę o poradę – co mam robić, czy mam się zgodzić na operację? Aldona z Piły.
Z tego co Pani pisze, należy wnioskować, że pies choruje na prostatę. Doszło do przerostu gruczołu krokowego z powstaniem cysty i najprawdopodobniej również do jej zapalenia. Jeżeli cysta utworzona jest w bezpośrednim kontakcie z cewką moczową, lub jeśli przerośnięty gruczoł bezpośrednio uciska na cewkę moczową, może dojść do krwawień. Krwawienia widoczne są w końcowej fazie oddawania moczu. Często pojawiają się również krople krwi w domu na podłodze.
Jedno jest pewne, prostata sama się nie wyleczy, pomimo tego, że wielu właścicieli nie widząc specjalnego problemu poza krwawieniem myśli sobie, że jakoś to będzie. Pies nie zawsze daje nam jasne sygnały, że boli go prostata, ale zawsze stanowi ona poważny problem dla naszego pupila.
Co należałoby w tym przypadku zrobić?
Przede wszystkim należy postawić dokładną diagnozę. Musimy wiedzieć, co dokładnie mamy leczyć. Czy jest to łagodny lub silny przerost gruczołu krokowego. Po za tym musimy się dowiedzieć, czy nie mamy czasami do czynienia z zapaleniem oraz infekcją bakteryjną prostaty. Musimy także wykluczyć nowotwór, który na szczęście nie występuje u psów najczęściej w tej okolicy. Od dokładnej diagnozy będzie zależało dalsze nasze postępowanie. Jeżeli wykluczymy zapalenie, infekcję oraz nowotwory, możemy zastanowić się jak zmniejszyć przerost gruczołu. W przypadku psa w podeszłym wieku należy rozważyć sens operacji. Operacja jaką wykonuje się w takim przypadku jest kastracja. Dlaczego kastracja? Kastrację u psów wykonuje się z prostej przyczyny, a mianowicie w celu pozbycia się testosteronu, który jest głównym sprawcą przerostu gruczołu krokowego. Zawsze należy rozważyć też możliwość leczenia zachowawczego. Jeżeli zdecydujemy się na kastrację, to należy rozważyć, czy nie wykonać jej w znieczuleniu miejscowym, które jest bezpieczne w każdym wieku, gdyż nie wymaga narkozy. Oczywiście nie każdy lekarz wykonuje kastrację w znieczuleniu miejscowym, dlatego warto znaleźć odpowiedniego specjalistę, który przeprowadzi bezpiecznie kastrację.
Niestety zawartość metali ciężkich w organizmach psów jest coraz większa. Żywienie, szczególnie karmami marketowymi, sprzedawanymi na wagę, w których nie brakuje kiepskiej jakości tłuszczy, czy białek, może mieć swój udział w procesie tworzenia zaburzeń chorobowych gruczołu krokowego. Dlatego też żywienie musi być bardzo dobrej jakości. Co do metali ciężkich, to warto sprawdzać ich zawartość, no i oczywiście w miarę możliwości eliminować je z organizmu.
Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.
Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl
Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.
Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.