Problemy ze stawami u psa

Labrador_retriever

 

Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie preparatów wspomagających na stawy. U mojego psa, 12-letniego labradora, pojawiają się powoli problemy ze stawami. Na razie nie bierze leków, chodzimy na spacery, staram się żeby pies nie chodził po schodach i oczywiście podajemy suplementy na stawy. I o ile ze spacerami nie mam problemów to z tymi preparatami już tak. Jest ich na rynku cała masa, ciężko wybrać coś, co faktycznie będzie dawało efekt, a nie będzie za drogie w stosowaniu u tak dużego psa. Wypróbowałem kilka z nich, ale szczerze mówiąc nie zauważyłem żeby pies poruszał się lepiej. Proszę o poradę. Piotr z Piły.

Panie Piotrze, faktycznie na rynku jest dostępna bardzo duża ilość preparatów wspomagających stawy. Każdy z nich cechuje się innym składem, inną zawartością substancji czynnych oraz różną przyswajalnością. Wielu właścicieli ma problem ze znalezieniem odpowiedniego preparatu, szczególnie jeśli chodzi o duże psy, bo jak wiadomo, nawet najtańsze chondroprotektory wychodzą wtedy drogo. Tymczasem preparaty wspomagające funkcję stawów są niezbędne przy problemach ortopedycznych i potrafią w znacznym stopniu wydłużyć ich prawidłowe funkcjonowanie. Nie będę rozpisywała się na temat poszczególnych produktów, opiszę tylko jeden, który biorą praktycznie wszyscy moi ortopedyczni pacjenci, bez względu na masę ciała, a mianowicie VIGOR+ Active. Muszę tutaj podkreślić, iż nie jest to zwykły suplement diety, a nutraceutyk zawierający w swoim składzie wysokiej jakości substancje czynne pochodzenia naturalnego. Tak jak każdy inny chondroprotektor zadaniem tego preparatu jest głównie ochrona chrząstki stawowej, spowolnienie jej dalszej degeneracji oraz odbudowa. Regeneracja jest możliwa dzięki wysokiej zawartości glukozaminy oraz chondroityny, które stanowią składniki chrząstki oraz mazi stawowej. Substancje te odżywiają oraz nawadniają chrząstkę stawową dbając o jej elastyczność oraz odporność na nacisk. Jednak to nie wysoka z zawartość glukozaminy i chondroityny wyróżnia ten preparat, a obecność innych składników takich jak DoloxanTM, Boswellia serrata oraz pikolinian cynku. DoloxanTM to wysoce przyswajalna forma astaksantyny. W tym przypadku wchłanialność jest aż o 60% większa niż w ogólnodostępnych preparatach. Astaksantyna jest powszechnie znana ze swoich właściwości wiązania wolnych rodników. Jej działanie jest 50 x większe od znanych przeciwutleniaczy (wit. C, E). Dodatkowo działa przeciwzapalnie oraz chroni komórki przed uszkodzeniem. Boswellia serrata, czyli kadzidłowiec zawierający 30% kwasu AKBBA, który wpływa na zatrzymywanie kwasu hialuronowego w stawach, działa przeciwbólowo oraz hamuje powstawanie procesów zapalnych. Z kolei pikolinian cynku jest bardzo łatwo przyswajalną formą tego pierwiastka. Cynk wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne zwiększając aktywność białek antyoksydacyjnych i enzymów.

W przypadku kiedy pies odczuwa ból związany z jego ortopedycznymi dolegliwościami można jednocześnie podawać VIGOR+ Forte, zawierający w swoim składzie dodatkowo wyciąg z kory wierzby (ES), który skutecznie wygasza stan zapalny oraz działa silnie przeciwbólowo. Kwas salicylowy zawarty w korze wierzby białej nie wywołuje tak silnych reakcji ubocznych jak przy stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), dlatego jest bezpieczniejszy dla starszych/schorowanych zwierząt.

Innowacyjny skład preparatu VIGOR+ Active a co za tym idzie jego kompleksowe działanie, czyli bardzo silne właściwości przeciwutleniające, odbudowujące, oraz hamujące reakcję zapalną na każdym etapie jej powstawania, stawiają go na pierwszym miejscu w profilaktyce i leczeniu chorób stawów. Wydawać by się mogło, że taki preparat wypłucze kieszenie właściciela, jednak w rzeczywistości jest on przystępny cenowo nawet dla posiadacza dużego psa.

Przy chorobach stawów liczy się jakość i skuteczność preparatów profilaktycznych, od których zależy jak długo zwierzę będzie funkcjonować w komforcie. Warto więc dokładnie przyjrzeć się wszystkim rodzajom suplementacji i dokonać wyboru, który faktycznie poprawi komfort życia zwierzęcia.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.

Fot. zoomia.pl