Profilaktyka kluczem do zdrowia

Tytoń, niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia, alkohol, nadmierne eksponowanie ciała na działanie promieni słonecznych, zaniechanie badań profilaktycznych i szczepień ochronnych – tak prezentuje się okazała lista głównych czynników ryzyka, sprzyjających powstawaniu nowotworów. Ich wyeliminowanie to więcej niż połowa sukcesu w walce z rakiem. O nich i o innych aspektach związanych z dobrostanem człowieka rozmawiano podczas tegorocznej „Powiatowej konferencji promocji zdrowia”.

Czternasta edycja wydarzenia, podobnie jak poprzednie, odbyła się w sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pile. Wraz z Powiatem, spotkanie zorganizowało Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu (WCO).

– Bardzo się cieszę, że ponownie zawitali państwo do Starostwa. Są z nami wspaniali wykładowcy oraz uczestnicy, reprezentujący różne środowiska i zawody. Jestem pewien, że nasze spotkanie przyniesie konkretne efekty i pomoże również powstającemu ośrodkowi radioterapii w Pile. Chcemy, aby sąsiadujący ze Szpitalem Specjalistycznym obiekt został otwarty jak najszybciej i działał najlepiej, jak to możliwe – powiedział Stefan Piechocki, wicestarosta pilski. Profesor Julian Malicki, regularnie odwiedzający Piłę dyrektor WCO, podkreślił, że budowa ośrodka jest w zaawansowanym stadium. O tym, jak działa otwarta niespełna dwa lata temu bliźniacza lecznica w Kaliszu opowiedział jej kierownik, dr Dariusz Kowalczyk.

Obecni zdobyli też wiele informacji o leczeniu nowotworów układu pokarmowego, statystykach związanych z nowotworami piersi, jak również zapoznali się z zastosowaniem medycyny nuklearnej w onkologii. Doskonałym uzupełnieniem szeregu prelekcji, wygłoszonych przez reprezentantów środowiska medycznego z całej Wielkopolski, były podstawowe badania, fundowane obecnym przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile.

Pamiętać o profilaktyce trzeba zawsze. Na dobry początek warto postawić na regularne spacery, spożywanie owoców i warzyw, a przede wszystkim zrezygnować z papierosów – największych wrogów naszego zdrowia.

A.M.

profilaktyka_kluczem_do_zdrowia00

profilaktyka_kluczem_do_zdrowia04 profilaktyka_kluczem_do_zdrowia01 profilaktyka_kluczem_do_zdrowia02 profilaktyka_kluczem_do_zdrowia03