Profilaktyka POChP

W Polsce na POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) choruje ponad 2 miliony osób. Większość pacjentów nie wie, że przyczyną kaszlu i duszności może być właśnie ta przewlekła choroba. Nierozpoznana lub późno rozpoznana skraca życie chorych o 10-15 lat. POChP to choroba wielonarządowa – proces zapalny toczy się w płucach, ale jego skutki odczuwa cały organizm.

– Wcześnie rozpoznana choroba obturacyjna płuc to wczesne wdrożenie leczenia i dłuższe życie w zdrowiu – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii – W razie niepokojących objawów – duszności wysiłkowej, kaszlu, zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – dodaje.

Liczy się każdy oddech

Narodowy Fundusz Zdrowia, we współpracy z organizacjami pacjenckimi i świadczeniodawcami, prowadzi działania w zakresie realizacji wieloletniego projektu edukacyjnego „…liczy się każdy oddech”. Celem projektu jest upowszechnienie informacji o astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc – POChP, edukacja zdrowotna pacjentów oraz poprawa jakości usług świadczonych przez świadczeniodawców.

Tytuł projektu został użyczony przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP – www.astma-alergia-pochp.pl

Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc? Czy palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka? O czym mogą świadczyć objawy duszności w trakcie wysiłku fizycznego? Jaki związek z POChP ma cukrzyca, depresja czy refluks. W jaki sposób powinna być wykonywana spirometria? Czemu służy rtg klatki piersiowej? Co to jest test CAT i MMRC? Jak wygląda leczenie POChP i jaka jest profilaktyka? Na te i wiele innych pytań odpowiada specjalista chorób wewnętrznych i alergologii dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

https://www.youtube.com/watch?v=ADyn-Ua-0Rk

Akademia NFZ

profilaktyka_pochp

profilaktyka_pochp_02 profilaktyka_pochp_03