Prolog rozwoju strefy przemysłowej Piła południowo-wschodnia
Podpisana została umowa na roboty budowlane polegające na wykonaniu wewnętrznej infrastruktury komunikacyjnej terenu inwestycyjnego oraz uzbrojenie terenów w infrastrukturę sieciową w rejonie ul. Młodych (dawniej Walki Młodych) realizowanej w ramach projektu „Rewitalizacja obszarów poprzemysłowych i powojskowych na terenie miasta Piły – rozwój strefy przemysłowej Piła południowo-wschodnia”.
Miasto Piła od kilku lat realizuje metodycznie politykę dobrego przygotowania terenów inwestycyjnych. Dzieje się to przede wszystkim w ramach rewitalizacji terenów poprzemysłowych i rozwoju strefy przemysłowej Piła południowo-wschodnia.
Obecnie wkraczamy w kolejną fazę tych prac. Wykonana w latach minionych, z wykorzystaniem środków unijnych poprzedniej perspektywy WRPO 2007-2014, dokumentacja techniczna i uzyskane decyzje administracyjne dzisiaj znajdują wykorzystanie i stanowią podstawę do realizacji kolejnego zagospodarowania i przygotowania terenów przemysłowych pod potrzeby biznesu.
Rozpoczyna się budowa wyposażenia terenu inwestycyjnego w rejonie ul. Walki Młodych w niezbędną infrastrukturę techniczną tj. w wewnętrzną infrastrukturę drogową wzdłuż której zostaną wykonane chodniki oraz ścieżki rowerowe, sieć wodociągowa, energetyczna, kanalizacja deszczowa i sanitarna oraz kanał technologiczny dla przyszłej infrastruktury kablowej teletechnicznej.
W wyniku planowanej inwestycji do użytku zostanie oddanych ok 1,450 km rozbudowywanych i wybudowanych dróg wewnętrznych z chodnikami, ścieżką rowerową; 2,057 km kanalizacji deszczowej, 1,670 km kanalizacji sanitarnej, 1,647 km sieci wodociągowej, 2,945 km instalacji energetycznej oraz 1,541 km kanału telekomunikacyjnego. W ramach tzw. włączenia drogi wewnętrznej wykonana zostanie przebudowa odcinka ul. Młodych w dwóch kierunkach od zjazdu z drogi krajowej nr 11 na długości ok. 500 mb. Przygotowane zostaną więc kolejne tereny inwestycyjne (obecnie poprzemysłowe, zdegradowane) o powierzchni 12,5 ha.
W postępowaniu przetargu nieograniczonego wybrany został Wykonawca robót, którym jest firma BUDIMEX SA Polska. Oddział Poznań, która za kwotę 11 617 043,73 zł będzie realizować przedmiotową inwestycję. Planowany termin zakończenia robót to II kwartał 2018 roku.
Firmę Budimex na spotkaniu z mediami reprezentował Pan Marcin Zaorski – Dyrektor Grupy Kontraktów.
Miasto Piła na realizację powyższego przedsięwzięcia pozyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – tym razem WRPO 2014+ i posiada podpisaną umowę na dofinansowanie w kwocie ok. 11 mln. zł. Po przetargu i zawarciu umowy z wykonawcą zostanie podpisany aneks na dostosowanie w związku z wyborem wykonawcy robót.
Bogata oferta uzbrojonych terenów inwestycyjnych, dobrze skomunikowanych, będzie skutkowała dalszym wzrostem inwestycji w regionie. Projekt funkcjonalnie powiąże nieużytkowane obszary miasta, spowoduje ich rewitalizację i nadanie im nowych funkcji. Realizacja projektu stworzy atrakcyjne warunki do lokowania i rozwoju podmiotów gospodarczych a co za tym idzie, tworzenia nowych miejsc pracy. Służyć będzie także integracji przestrzennej w regionie.
Pozostanie do dokończenia jednak przebudowa drogi powiatowej, jaką jest ul. Młodych na swym przebiegu w kierunku miasta oraz w kierunku Kaliny.
Koszty tej inwestycji to jednak kwota ok. 10 milionów złotych – dla odcinka od GPZ do ul. Rybackiej oraz kwota ok. 12 mln. złotych na odcinku od zjazdu z drogą krajową nr 11 do skrzyżowania z ul. Na Leszkowie.
Informacja prasowa: Wydział Rozwoju i Funduszy Europejskich w UM Piła
Fot. Sebastian Daukszewicz