Przejścia dla pieszych z podpowiedziami – interpelacja Jacka Bogusławskiego
Jacek Bogusławski, radny Rady Miasta Piły złożył w pilskim magistracie interesującą interpelację, w której pyta o możliwość tworzenia „przejść dla pieszych z podpowiedziami”, które miałyby wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.
– Wierzę, że tego typu inicjatywa spotka się z zainteresowaniem wszystkich, którym zależy na ograniczeniu wypadków drogowych. Każde działanie wpływające na podniesienie świadomości zarówno zmotoryzowanych, jak i pieszych oraz wzmożenie ich czujności na drodze, w tym wypadku w tak newralgicznym miejscu jak przejście dla pieszych, jest nie do przecenienia – mówi Jacek Bogusławski, radny Rady Miasta Piły.
Treść interpelacji:
„Czy istnieje możliwość pomalowania na nowo powstających przejściach dla pieszych napisów „patrz w lewo” i „patrz w prawo”, a przy odnawianiu oznakowania poziomego na jezdni również na obecnych, celem ograniczenia liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych na przejściach, a w szczególności liczby potrąceń?
Ma to na celu zwrócenie szczególnej uwagi pieszych przy przechodzeniu na drugą stronę ulicy, a tym samym może spowodować zmniejszenie liczby potrąceń w rejonie przejść dla pieszych. Każdy pieszy, zbliżając się do przejścia może już przeczytać napisy i tym samym zwiększy to jego czujność przy przechodzeniu na drugą stronę ulicy. Również dla kierujących samochodami będzie to dobry sygnał do zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych.
Policjanci ruchu drogowego w Polsce już od ubiegłego roku prowadzą systematyczne działania, podczas których monitorują przejścia dla pieszych na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dwujezdniowych, gdzie natężenie ruchu jest duże. Zwracają uwagę na zachowanie pieszych przy przechodzeniu na drugą stronę ulicy, jak również na zachowanie kierujących w stosunku do osób, znajdujących się na pasach. Jak wynika z policyjnych statystyk, wielu użytkowników dróg lekceważy przepisy. Kierujący samochodami często nie ustępują pierwszeństwa pieszym, a piesi przebiegają przez jezdnię w niedozwolonych miejscach lub też wchodzą na przejście na czerwonym świetle.
W miastach w których wprowadzono tego rodzaju działania, liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych na oznakowanych przejściach znacznie się zmniejszyła w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dlatego mam nadzieję, że pomysł z napisami również zostanie pozytywnie odebrany przez każdego użytkownika dróg i dzięki temu na pilskich drogach będzie jeszcze bezpieczniej.
radny Rady Miasta Piły
Jacek Bogusławski”
mm
Fot. Lubuska Policja