Przygoda z Agnieszką trwa już 25 lat

25 września w Regionalnym Centrum Kultury w Pile odbyła się uroczystość z okazji 25 lat działalności Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol. Wydarzenie, na które przybyło wielu znakomitych gości, dla których mimo upływających lat przygoda z Agnieszką trwa, nabiera jeszcze większego blasku.

To Fundacja w składzie: Zuzanna Przeworska-prezes, Jan Arski –wiceprezes, Maria Bochan –członek zarządu – uskrzydlają wielu poetów, klarując im drogę, co jest niezwykle ważne. Jak mówią warto było przed 25 laty postawić sobie to niesamowite wyzwanie, które z czasem przeobraziło się dla nich w pewnego rodzaju misję: powołania Fundacji Literackiej po to, by spopularyzowała twórczość genialnego dziecka, jakim była Agnieszka Bartol z Wronek, która jak gwiazdka na niebie zgasła w 1990 roku, w wieku 12 lat.

Na ogólnopolskie konkursy im. Agnieszki Bartol nadesłano w tym czasie ponad 110 tysięcy utworów wierszem i prozą z całego kraju. Te najlepsze ukazały się drukiem, obok twórczości Agnieszki Bartol w książkach : „Powrót Agnieszki”, „Śpiewajmy z Agnieszką” (z płytą CD), „Spotkania z Agnieszką”, „Po prostu Agnieszka”, „Ścieżki od Agnieszki”, „Ja i Agnieszka”.

Fundacja, co równie ważne wyławia i promuje młode talenty literackie, czego przykładem jest jubileuszowe wydawnictwo „Przygoda z Agnieszką” z utworami wybitnych laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Agnieszki Bartol „Ja i mój świat” z lat 1991 – 2014. W tej książce znajdziemy utwory 39 autorów, którzy w tym konkursie uzyskali główne nagrody. Znajdziemy w niej również „portrety ze słów” 20 twórców z różnych stron kraju i zagranicy. Wielu z nich to poeci, prozaicy, krytycy literaccy, eseiści.

– Te 25 lat to potwierdzenie sensu naszej pracy. Ta fundacja ukształtowała poetycko i otworzyła kariery poetyckie dla wielu młodych ludzi. Wtedy byli uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych, a teraz są krytykami sztuki, poetami. Katarzyna Iwańczyk – Fowler – Krasnystaw obecnie USA, jest autorką dziewięciu tomików, Mateusz Antoniuk obecnie Kraków wydaje książkę o Miłoszu, Michał Piętniewicz robi doktorat, jest wykładowcą i mieszka w Tarnowie. To potwierdza, że twórczość Agnieszki inspirowała, była dla nich wyznacznikiem wielu wartości, a dla niektórych wręcz ocaleniem, czyli potwierdzała w danym momencie życia wartość młodego człowieka. Czy to, co robi jest dobre, potrzebne innym. A jeśli jest taka skala poczucia wartości, to otwierają się skrzydła na swoje drogi twórcze – mówi Zuzanna Przeworska, prezes Fundacji Literackiej  im. Agnieszki Bartol.

Z okazji 25-lecia Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol proponujemy Czytelnikom drugie, jubileuszowe wzbogacone literacko i graficznie, wydanie książki „ Agnieszko wróć” z pięknymi i mądrymi utworami Agnieszki Bartol. Wydawnictwo to ponownie trafia do czytelników. Dwa jej poprzednie wydania już dawno zostały wyczerpane. Przypomnijmy, że właśnie książka „Agnieszko wróć!”, wówczas skromnie wydana, jak jeden z brulionów, które po sobie Agnieszka pozostawiła, dokładnie przed 25 laty – we wrześniu – zainicjowała powołanie Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol. Obecna publikacja jest, więc pięknym darem dla Agnieszki i prezentem na jubileusz naszej Fundacji. Wydanie książki „Agnieszko wróć!” współfinansują: Gmina Piła, Gmina Wronki. Ukazuje się ona także dzięki pomocy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile, Towarzystwu Miłośników Miasta Piły, Regionalnemu Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile i Marcie Dec – studentce filologii norweskiej na uniwersytecie Gdańskim, młodej autorce z Piły.

W programie uroczystości odbył się koncert literacki o fundacji, Agnieszce Bartol i autorach, który poprowadzili mistrzowie recytacji: Małgorzata Chwiłkowska-Kępczyńska i Krzysztof Szulejko. W koncercie poezji śpiewanej wystąpiła grupa KWK w składzie: Karolina Mechlińska – skrzypce, Wojtek Wroczyński – gitara, śpiew, harmonijka, Karol Szonowski – gitara, a także zespół Anastazja Tancogne – śpiew, Piotr Twardowski – gitara.

Sebastian Daukszewicz

przygoda_z_agnieszka_trwa10

przygoda_z_agnieszka_trwa27 przygoda_z_agnieszka_trwa11 przygoda_z_agnieszka_trwa12 przygoda_z_agnieszka_trwa13 przygoda_z_agnieszka_trwa14 przygoda_z_agnieszka_trwa15 przygoda_z_agnieszka_trwa16 przygoda_z_agnieszka_trwa17 przygoda_z_agnieszka_trwa18 przygoda_z_agnieszka_trwa19 przygoda_z_agnieszka_trwa20 przygoda_z_agnieszka_trwa21 przygoda_z_agnieszka_trwa22 przygoda_z_agnieszka_trwa23 przygoda_z_agnieszka_trwa24 przygoda_z_agnieszka_trwa25 przygoda_z_agnieszka_trwa26

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *