Przygotuj się na podróż: TOP aplikacje ułatwiające planowanie podróży

przygotuj_sie

Nikt nie ma już wątpliwości, że żyjemy w czasach cyfrowych, a smartfony towarzyszą nam niemal 24 godziny na dobę. Wykorzystujemy je nie tylko do komunikacji, ale korzystamy z możliwości, jakie daje nam Internet i używamy aplikacji mobilnych na potęgę. Chyba nikt nie wyruszy już w podróż bez naładowanego telefonu? I dobrze, bo to narzędzie, które bardzo może ułatwić nam życie.

W czasach pandemii szczególnie ważne jest, by dbać o bezpieczeństwo swoje i innych podczas wszelkich podróży. Choć wszyscy staramy się jak najmniej wychodzić z domów, całkowita rezygnacja z przemieszczania się może nie być możliwa. Poniżej przygotowaliśmy dla was zestawienie kilku pożytecznych aplikacji, które nie tylko pomogą wam podróżować jak najbezpieczniej w tych trudnych okolicznościach, ale przydadzą się również wtedy, gdy już wszystkie koronawirusowe obostrzenia zostaną zniesione i z przyjemnością na nowo zaczniemy podróżować na większą skalę.

POLREGIO

W aplikacji POLREGIO w prosty i intuicyjny sposób sprawdzisz dostępne połączenia i kupisz bilet dla siebie i dla osób, które z tobą wspólnie podróżują. Biletów nie trzeba drukować ani zapisywać na urządzeniu. Zakupiony bilet możesz w każdej chwili wyświetlić na ekranie telefonu i pokazać konduktorowi podczas kontroli. W aplikacji kupisz bilety jednorazowe, okresowe (tygodniowe, miesięczne, kwartalne), bilety na przewóz roweru, bagażu ręcznego, psa, a także mini bilet turystyczny. Jeśli korzystasz z ulgi, to również zostanie ona naliczona zgodnie z obowiązującą taryfą.

Kupując bilety przez aplikację unikasz konieczności stania w kolejce do kasy na dworcu kolejowym, co mogłoby utrudniać zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego. Co ważne, bilety kupisz nawet na kilka minut przed odjazdem pociągu, nie musisz więc planować podróży z większym wyprzedzeniem. A jeśli zrezygnujesz z przejazdu przed rozpoczęciem ważności biletu, wymienisz go lub zwrócisz bezpośrednio w aplikacji.

POLREGIO stara się pomagać w walce z epidemią nie tylko poprzez ciągłe ulepszanie swojej aplikacji i serwisów online, ale też poprzez udzielanie wsparcia pracownikom służby zdrowia. Od kwietnia 2020 roku służby medyczne mogą zakupić bilet miesięczny na konkretny odcinek za symboliczną złotówkę. Bilet taki przysługuje m.in. pielęgniarkom, położnym, diagnostom laboratoryjnym, ratownikom medycznym, kierowcom pogotowia ratunkowego. Ten szczególny bilet miesięczny również można zakupić korzystając z aplikacji POLREGIO.

Inne aplikacje z biletami POLREGIO

Jeśli planujesz podróż pociągami kilku przewoźników i chcesz mieć wszystkie bilety w jedynej aplikacji, możesz skorzystać z usług serwisów współpracujących z POLREGIO. Nasze bilety dostępne są w aplikacjach: SkyCash, E-podróżnik.pl, KOLEO. Więcej na temat dodatkowych usług Partnerów POLREGIO znajdziesz na ich stronach, do których link –https://polregio.pl/pl/dla-podroznych/gdzie-kupic-bilet/aplikacja-mobilna/

Portal Pasażera i BILKOM

Portal Pasażera to bezpłatna wyszukiwarka połączeń i rozkład jazdy wszystkich przewoźników kolejowych działających na terenie Polski. Aplikacja jest administrowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.. Dzięki temu stanowi pewne źródło informacji dotyczących tego, co dzieje się na torach w całej Polsce. Podróżni za pośrednictwem Portalu Pasażera mogą dowiedzieć się o wszelkich utrudnieniach oraz opóźnieniach pociągów. Na podobnych zasadach działa również aplikacja BILKOM. Jej użytkownicy mogą korzystać z zaawansowanej wyszukiwarki połączeń w oparciu m.in. o swoje preferencje przejazdu, zapisywać ulubione trasy i dodawać konkretne połączenia do kalendarza w swoim telefonie, tak by otrzymać przypomnienie o planowanej godzinie odjazdu pociągu. Aplikacja uwzględnia również bieżące informacje o opóźnieniach i utrudnieniach w ruchu pociągów.

Jak Dojadę

Podróże komunikacją miejską w czasie epidemii COVID-19 mogą być utrudnione z wielu względów. W autobusach i tramwajach znacznie ograniczono liczbę pasażerów. Dodatkowo, w wielu miastach na bieżąco wprowadzane są zmiany w rozkładach jazdy oraz zmiany tras autobusów i tramwajów. Dlatego jeśli, prócz podróży pociągiem, planujesz też przejazd komunikacją miejską, dobrze mieć pod ręką aplikację, w której możesz sprawdzić najlepszą aktualną trasę przejazdu, godziny odjazdów i całkowity czas podróży. Aplikacja na pewno przyda się przy dojazdach na dworzec, nawet we własnym mieście. Jak Dojadę to od lat najpopularniejszy serwis tego typu, któremu zaufało mnóstwo pasażerów podróżujących na co dzień autobusami i tramwajami.

mObywatel

mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna, wydawana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale dzięki niej w podróż pociągiem nie trzeba już zabierać dowodu osobistego czy legitymacji szkolnej i studenckiej. Wystarczy korzystać z właściwych usług na swoim smartfonie. mTożsamość zastępuje dowód osobisty, a mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka właściwe legitymacje. Dokumenty w aplikacji mObywatel uznawane są w pociągach POLREGIO, potwierdzają tożsamość i uprawniają do skorzystania ze zniżek ustawowych.

STOP COVID

Ostatnia aplikacja jaką polecamy przyda się każdemu, nie tylko w podróży, ale i podczas zakupów w osiedlowym sklepie czy spaceru z psem. STOP COVID to aplikacja typu „exposure notification” (czyli „powiadamianie o ekspozycji”), która pomaga w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wykorzystuje technologię bluetooth do tego by monitorować w naszym otoczeniu inne urządzenia, na których również jest zainstalowana. Aplikacja przez dwa tygodnie zachowuje w pamięci wszystkie „spotkania” takich urządzeń, które mają miejsca w odległości mniejszej niż bezpieczne dwa metry i które trwały minimum 15 minut. Jeśli w czasie tych czternastu dni właściciel któregoś z urządzenia zachoruje, ci użytkownicy aplikacji, którzy mieli z nim kontakt zostaną o tym powiadomieni (z zachowaniem anonimowości). Takie powiadomienie to sygnał, że powinieneś zachować szczególną ostrożność, ograniczyć kontakty z innymi i w ten sposób pomóc zahamować rozprzestrzenianie się choroby.

Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi dotyczące aplikacji przydatnych w podróży sprawią, że nie tylko łatwiej zaplanujecie swoje przejazdy i kupicie bilety bez stania w kolejkach, ale także zadbacie o jak największe bezpieczeństwo podróży w tym trudnym dla nas wszystkim okresie.

POLREGIO