Psy wykopały niewybuch przy budynku mieszkalnym
W niedzielę, 5 kwietnia br., w godzinach wieczornych w Kolonii Różewo, w gminie Wałcz, wyszedłem nakarmić psy i przy budynku znalazłem granat z II wojny światowej. Granat wykopały psy, które jak to psy, kopią gdzie popadnie.
Przybyli na miejsce znaleziska funkcjonariusze w profesjonalny sposób zajęli się zabezpieczeniem niewybuchu, a następnie wezwali saperów z 2. BRYGADY ZMECHANIZOWANEJ LEGIONÓW im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w ZŁOCIEŃCU.
Saperzy natychmiast zajęli się usunięciem granatu, który jak się okazało nie posiadał zawleczki, a wiec w każdej chwili mógł eksplodować. Uczynili to szybko i sprawnie, a przy okazji sprawdzili teren przy posesji, w celu upewnienia się, że ma tam więcej podobnych niespodzianek.
Podobnych akcji związanych z usuwaniem powojennych niewybuchów, saperzy z II Brygady ze Złocieńca przeprowadzają około dwustu rocznie, na terenie powiatów pilskiego, wałeckiego i złotowskiego, które znajdują się pod ich „opieką”. Należy podkreślić, że czynią to niezwykle profesjonalnie i sprawnie, a w II brygadzie złocienieckiej są tylko 2 plutony saperskie.
Tekst i forto: Wojciech Szczerbiński




