Pszczoły zamieszkały na dachu VIVO! Piła

W trzech ulach zamontowanych na dachu pilskiego centrum handlowego zamieszkało 150 tysięcy pszczół. Zielona okolica i bliska odległość VIVO! od bulwarów Châtellerault nad Gwdą tworzą doskonałe warunki dla tych pracowitych owadów, które są niezbędne w ekosystemie. Inicjatywa pszczelarstwa miejskiego to kolejny etap działań proekologicznych podejmowanych przez VIVO! Piła. Ma ona na celu ochronę pszczół przed nadmierną chemizacją rolnictwa, a także stworzenie owadom naturalnego siedliska.

Pomimo ogromnego rozwoju technologicznego, do tej pory nie udało się wymyślić, w jaki sposób zautomatyzować proces zapylania roślin. Pszczoły, te małe i niepozorne owady, przyczyniają się do powstawania 1/3 żywności spożywanej przez ludzkość. To dzięki nim kwitną m.in. jabłonie, wiśnie, ziemniaki, a nawet orzechy. Niestety z roku na roku na całym świecie masowo giną. To skutek uboczny stosowania pestycydów, które chronią uprawy przed szkodnikami, zatruwając przy tym nektar. Aby ratować te pożyteczne owady na całym świecie powstają hodowle pszczół miodnych na dachach, gdzie zapewnia się im warunki do przetrwania. Ule zainstalowano nawet na dachu niemieckiego Bundestagu czy opery paryskiej. Również w Pile, na dachu VIVO!, w 3 ulach zamieszkało 150 tysięcy owadów z najłagodniejszych rodzin pszczelich. Ich ilość może jeszcze wzrosnąć o 20%.

– Rola pszczół jest nieoceniona, dlatego zdecydowaliśmy się na założenie miejskiej pasieki, która korzystnie wpłynie na zapylanie kwiatów i roślin w naszym mieście. Z niecierpliwością czekamy również na pierwsze zbiory naszego miodu. Planujemy także konkursy, podczas których będzie można zdobyć słoiczki VIVO! Miodzio. – mówi Magdalena Drzewiecka, Center Manager VIVO! Piła.

W planach jest powstanie kącika z łąką miododajną na dachu lub posadzenie kwiatów przy centrum. Opiekę nad owadami będzie sprawować firma Pszczelarium specjalizująca się w pszczelarstwie miejskim. Oprócz pozytywnego wpływu na bioróżnorodność pszczoły produkują miód, którego korzystne wartości są znane od starożytności. Pierwsze miodobranie planowane jest na początku czerwca. Pszczelarze spodziewają się, że tego roku zbiorą około 20 kilogramów miodu. Biorąc pod uwagę roślinność występującą przy obiekcie pszczelarze przewidują, że miody będą o smaku akacjowym i lipowym. Pełne walory smakowe zostaną poznane podczas pierwszego miodobrania, być może w miodach będzie można wyczuć również nutkę kasztanowca. Miód akacjowy charakteryzuje się kremowym i delikatnym smakiem. Jego właściwości korzystnie wpływają na pracę wątroby i układ trawienny. W miodzie lipowym natomiast silnie wyczuwa się słodycz i aromat kwiatu lipy. Lista zalet spożywania tego rodzaju miodu jest bardzo długa – obniża ciśnienie krwi, wspomaga w leczeniu przeziębień, grypy i zapalenia płuc, a nawet pomaga w walce z bezsennością. Miody z miejskich pasiek posiadają takie samie wartości odżywcze, jak te z uli zlokalizowanych poza miastami. Warto pamiętać, że pszczoły może wspomóc każdy z nas, wystarczy jedynie zasadzić miododajne rośliny w swoich ogrodach lub doniczkach.

J.K.

pszczoly_zamieszkaly1_01

pszczoly_zamieszkaly1_04 pszczoly_zamieszkaly1_02 pszczoly_zamieszkaly1_03