Ptasia stołówka, czyli jak mądrze dokarmiać ptaki

Zima to bardzo trudny czas dla ptaków. Wraz z nadejściem mrozów i opadów śniegu wiele ptaków przylatuje do naszych ogrodów w poszukiwaniu pożywienia. Jeśli pozostawimy je bez pomocy, mogą nie przetrwać mrozów. Aby pomóc skrzydlatym przyjaciołom w przetrwaniu trudnych warunków, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Jeśli decydujemy się na dokarmianie ptaków zimą musimy to praktykować codziennie, aż do ocieplenia i rozpoczęcia okresu lęgowego. Ptaki szybko przyzwyczajają się do wybranych przez nas miejsc i przylatują do karmnika ze znacznych odległości, tracąc przy tym ogromne ilości energii. Jeśli zastaną pusty karmnik mogą być zbyt wyczerpane by szukać pokarmu gdzie indziej. Nie zmieniajmy miejsca zbyt często i upewnijmy się, że jest ono wystarczająco wysoko, by nie narażać naszych gości na ataki drapieżników. Do dokarmiania ptaków warto wybrać miejsce zaciszne, nieco osłonięte przed wiatrem. Nieodpowiednimi miejscami na karmniki są przeszklone werandy, gdyż zdarza się, że spłoszone ptaki rozbijają się o duże szyby.

Czym dokarmiać?

Do karmienia ptaków używajmy tylko naturalnych produktów. Zadbajmy o to, by pożywienie, które oferujemy ptactwu, zawierało wystarczającą ilość tłuszczu i kalorii. Często spotykane kule wieszane w karmnikach zawierają ważne, wysokokaloryczne składniki, między innymi nasiona słonecznika. Wiele energii dostarczą również rozdrobnione łuskane orzechy, siemię lniane czy płatki owsiane skropione olejem. Rodzaj pokarmu zależy również od tego, jakie ptaki będą korzystały z karmnika. W przypadku wróbli doskonale sprawdzi się proso i drobne kasze, gołębie powinniśmy karmić pszenicą i grubymi kaszami, natomiast sikory lubią słoninę i łuskany słonecznik. Pamiętajmy jednak, by słonina nie wisiała zbyt długo (ok. 2-3 tyg), zjełczała może zaszkodzić ptakom.

Czym nie karmić?

Bardzo ważnym jest, aby nie dokarmiać ptaków chlebem (tym bardziej spleśniałym)!  Większość powszechnie dostępnego dziś pieczywa produkowana jest z przetworzonej mąki, z dużymi ilościami konserwantów, soli i różnego rodzaju ulepszaczy. Te substancje to zaprzeczenie odpowiedzialnego dokarmiania ptaków. Ponadto ptactwu nie należy podawać resztek obiadowych, mleka, sera, wędlin czy ciast. Wyjątkiem są gotowane bez soli warzywa, te z powodzeniem możemy podawać ptakom.

Jaki powinien być karmnik?

Wielkość karmnika zależy od tego, jakie ptaki chcemy gościć. Powinien mieć spadzisty daszek, by pokarm nie zamakał. Jednocześnie karmnik musi zapewniać ptakom swobodny przylot do pokarmu (oraz ewentualną ucieczkę). Przy samodzielnym budowaniu karmnika warto pomyśleć o dnie, które ułatwi sprzątanie odchodów. Karmniki należy czyścić dość często, gdyż zjadanie przez ptaki pokarmu zanieczyszczonego odchodami może im poważnie zaszkodzić. Świetnym rozwiązaniem są karmniki z zasobnikami. Są one bardzo proste w obsłudze a pokarm w tego typu karmnikach pozostaje suchy, czysty i bezpieczny.

Każdy z nas może pomóc ptakom w przetrwaniu zimy, w Spółce GWDA kładziemy szczególny nacisk na dobrostan przyrody. Dbałość o los zwierząt jest dla nas bardzo istotna. Co roku na terenie zakładu przybywa kilka karmników dla ptaków, wykonanych przez pracowników Spółki. W sezonie zimowym każdego dnia uzupełniamy karmniki naturalnym pokarmem dobrej jakości. Dokarmianie ptaków wiąże się z systematycznością, jednak przynosi nam ogrom satysfakcji. Pozwala w swobodny sposób przyglądać się naturze i poznać bliżej rozmaite gatunki ptaków.

ptasia_stolowka1_01

ptasia_stolowka1_04 ptasia_stolowka1_02 ptasia_stolowka1_03