PZZ Wałcz otworzyły nowoczesną wytwórnię pasz w Pile

18 października 2014 roku podpisano i wmurowano akt erekcyjny pod budowę na terenie pilskiej podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Pile wytwórni pasz. Dziś, 24 września 2016 roku, Spółka PZZ Wałcz oraz jej właściciel Henryk Stokłosa otworzyli uroczyście najnowocześniejszy zakład branży paszowej w Polsce, być może w Europie, a także jeden z najnowocześniejszych na świecie. Nowa inwestycja to również nowe miejsca pracy.  Zakład zatrudnia ponad 150 osób. Koszt inwestycji to kwota 118 mln zł. Produkcja w zakładzie ruszyła 1 lipca 2016 roku.

– Jeszcze dwa lata temu były tu nieużytki, a dziś stoi zakład imponujący nie tylko swoją wielkością, ale przede wszystkim nowoczesnością i innowacyjnością.  Polskie Zakłady Zbożowe z Wałcza to ważna spółka wchodząca w skład grupy kapitałowej. Wytwórnia pasz, którą oddajemy dziś do użytku to największy i najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce, jeden z nielicznych takich na świecie – mówi  senator Henryk Stokłosa, właściciel Grupy Kapitałowej Farmutil.W wytwórni pasz znajdują się urządzenia i technologie do tej pory w naszym kraju nieznane. Na szczególną uwagę zasługuje technologia ekstruzji. Jest to proces mający na celu istotną poprawę jakości oraz bezpieczeństwa zdrowotnego otrzymywanych produktów paszowych. Wysoka temperatura oraz ciśnienie, jakim poddawany jest surowiec w procesie ekstruzji, powoduje jego sterylizację, w trakcie której niszczone są wszelkie bakterie, grzyby, pleśnie, wirusy oraz zarodniki. Dzięki temu otrzymany materiał paszowy jest czysty biologicznie, co znacznie wydłuża jego termin przydatności do spożywania. Polskie Zakłady Zbożowe wdrożyły tę technologię jako pierwsza firma w Polsce. Chciałbym podkreślić, że inwestycja ta została zrealizowana szybko i sprawnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i materiałów budowlanych oraz w pełnym poszanowaniu zasad ochrony środowiska.

Jak wyjaśnia Henryk Stokłosa, o wyborze Piły zdecydowała idealna lokalizacja, patriotyzm lokalny, dobra współpraca z PSSE, samorządem Gminy Piły i Starostwem. – Niewątpliwie współautorem sukcesu tej inwestycji jest Prezydent Miasta Piły, pan Piotr Głowski. Pamiętam ten dzień sprzed dwóch lat, kiedy spotkaliśmy się by omówić jej usytuowanie w Pile. Z takim zaangażowaniem, otwartością i życzliwością urzędnika samorządowego nigdy dotąd się nie spotkałem. Przez cały czas budowy pan prezydent i jego współpracownicy robili wszystko, aby nam pomagać. Za to wszystko serdecznie dziękuję – konkluduje Henryk Stokłosa.

Wytwórnia pasz w Pile składa się z dwóch linii produkcyjnych pasz dla drobiu i trzody, o łącznej wydajności 60 ton na godzinę, linii produkcji prefiksów i koncentratów o wydajności 5 ton na godzinę, hali ekskluzji wyposażonej  w trzy linie o wydajności 6 ton każda, wraz z bazą magazynową o pojemności 100 tys. ton oraz budynkiem administracyjno-socjalnym. Wydajność całego kompleksu paszowego wynosi 330 tys. ton produkcji rocznie. Zakład posiada 30 samochodów ciężarowych, myjnię, stację paliw i warsztat samochodowy.

– Był plan aby ruszyć 1 lipca tego roku i tak się stało. Do tej pory wyprodukowaliśmy już ponad 40 tysięcy ton pasz. Koledzy z branży mówią, że to niemożliwe, a jednak to prawda. Ten obiekt już pracuje. Kolega pytał mnie, kiedy ruszamy. Ja odpowiedziałem, że już pracujemy – a on na to: „Niemożliwe. Nie czuć was, nie słychać, tylko was widać”. To świadczy, że ten obiekt został wybudowany na wysokim stopniu nowoczesności – mówi prezes PZZ Sp. z o.o. w Wałczu, Marian Płóciennik.

Grupa Kapitałowa Farmutil w ostatnim czasie uruchomiła w Mirosławcu zakład Investa-Chem, produkujący środki dezynfekcyjne i czyszczące oraz w Polanowie koło Wyrzyska uruchomiła zakład produkujący karmy dla psów i kotów „Dolina Noteci”. Powodzenie realizacji tej pilskiej inwestycji w sposób znaczący przyczyni się do rozwoju spółki PZZ Wałcz, a także doda prestiżu województwu wielkopolskiemu, a także całemu krajowi.

Sebastian Daukszewicz

pzz_walcz_otworzyly00

pzz_walcz_otworzyly59 pzz_walcz_otworzyly01 pzz_walcz_otworzyly02 pzz_walcz_otworzyly03 pzz_walcz_otworzyly04 pzz_walcz_otworzyly05 pzz_walcz_otworzyly06 pzz_walcz_otworzyly07 pzz_walcz_otworzyly08 pzz_walcz_otworzyly09 pzz_walcz_otworzyly10 pzz_walcz_otworzyly11 pzz_walcz_otworzyly12 pzz_walcz_otworzyly13 pzz_walcz_otworzyly14 pzz_walcz_otworzyly15 pzz_walcz_otworzyly16 pzz_walcz_otworzyly17 pzz_walcz_otworzyly18 pzz_walcz_otworzyly19 pzz_walcz_otworzyly20 pzz_walcz_otworzyly21 pzz_walcz_otworzyly22 pzz_walcz_otworzyly23 pzz_walcz_otworzyly24 pzz_walcz_otworzyly25 pzz_walcz_otworzyly26 pzz_walcz_otworzyly27 pzz_walcz_otworzyly28 pzz_walcz_otworzyly29 pzz_walcz_otworzyly30 pzz_walcz_otworzyly31 pzz_walcz_otworzyly32 pzz_walcz_otworzyly33 pzz_walcz_otworzyly34 pzz_walcz_otworzyly35 pzz_walcz_otworzyly36 pzz_walcz_otworzyly37 pzz_walcz_otworzyly38 pzz_walcz_otworzyly39 pzz_walcz_otworzyly40 pzz_walcz_otworzyly41 pzz_walcz_otworzyly42 pzz_walcz_otworzyly43 pzz_walcz_otworzyly44 pzz_walcz_otworzyly45 pzz_walcz_otworzyly46 pzz_walcz_otworzyly47 pzz_walcz_otworzyly48 pzz_walcz_otworzyly49 pzz_walcz_otworzyly50 pzz_walcz_otworzyly51 pzz_walcz_otworzyly52 pzz_walcz_otworzyly53 pzz_walcz_otworzyly54 pzz_walcz_otworzyly55 pzz_walcz_otworzyly56 pzz_walcz_otworzyly57 pzz_walcz_otworzyly58

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *