Radioamatorzy zawitali do wałeckich harcerzy

W sobotę, 3 lutego, do  Szkoły Podstawowej NR 5 w Wałczu zawitali radioamatorzy, na zorganizowaną zbiórkę tematyczną dla 2 Harcerskiej Drużyny Wodnej „Złota Szekla”. Tematem zbiórki było krótkofalarstwo. Dzięki podjętym wspólnym działaniom Marcina SQ1GQN, Marka SP3TUT oraz Mariusza SP3DVO pokazaliśmy naszym harcerkom i harcerzom na czym polega prowadzenie łączności radiowej w Służbie Amatorskiej.

Tematem wiodącym były zasady przekazywania wiadomości, ochrona danych osobowych, skróty i slang w łączności radiowej. Odbył się mały test nadawania kropek i kresek alfabetem Morse’a oraz literowania w języku angielskim.

Z nowinek  technicznych druhny i druhowie obejrzeli  film z programu ARISS, łączność z astronautą japońskim na stacji kosmicznej ISS.

Po części teoretycznej przyszedł czas na zajęcia  praktyczne. Młodzieży nie zraziła pogoda z temperaturą bliską „0”. Zadanie terenowe polegało na rozwieszeniu anteny półfalowej dla pasma 80m i 40m, postawienie masztu i rozciągnięciu linii zasilającej od anteny do nadajnika.

Sprawna i szybka akcja na zewnątrz przyniosła zamierzony cel. Z głośnika radiostacji rozległy się „przeraźliwe piski” (ta-tit-ti-ti-tit-ta). Jak na pierwsze nasłuchy to nie dla nas. Kręcimy gałką, jest wolna częstotliwość, sprawdzamy jak nas słychać na odbiorniku SDR w Holandii. Raport na 59, w eter idzie „wywołanie ogólne tu SP3KLZ”. Po kilku minutach odpowiada nam SA5JUS ze Szwecji. Po naszej stronie przed mikrofonem zasiada druhna Klaudia.

Jak się okazuje jest to Polak mieszkający w Uppsala, który też zajmuje się szkoleniem młodzieży w klubie radioamatorskim.

M.G.

radioamatorzy_zawitali00

radioamatorzy_zawitali08 radioamatorzy_zawitali01 radioamatorzy_zawitali02 radioamatorzy_zawitali03 radioamatorzy_zawitali04 radioamatorzy_zawitali05 radioamatorzy_zawitali06 radioamatorzy_zawitali07