Radni opozycji tu mogą się wypowiedzieć!

po_wlasciwej_stronie_lustra

radni_net

Za nami wakacje… i niewidzialna XXXVI sesja Rady Powiatu w Pile. Chyba nikogo nie dziwi określenie niewidzialna, czy fantomowa, bo sesje „kopertowe”, czyli takie, w których radni nie widzą siebie nawzajem, nie mogąc wdawać się w polemikę, przedstawiać swoje kontrargumenty, czy biczem satyry chłostać poronione niejednokrotnie pomysły władz powiatu, jak nazwać inaczej. Ta sytuacja jest ewenementem na skalę krajową! Czy nareszcie powróci normalność? Chyba tylko wtedy, gdy zniknie „tchórzliwy” starosta!

A teraz oddajmy głos radnym opozycji (czytaj: Koalicji Obywatelskiej). Niech chociaż na tych łamach mogą się szczerze wypowiedzieć!

Rafał Zdzierela
Śródmieście, Zamość

Po cichutku, podczas sesji zamkniętej dla publiczności (tzw. kopertowej), bez publicznej dyskusji, rządzące w Powiecie Pilskim PiS i Porozumienie Samorządowe doprowadziły do podjęcia uchwały w sprawie emisji obligacji komunalnych na kwotę 27 milionów zł!

Inne samorządy też zaciągają zobowiązania, jednak starosta Eligiusz Komarowski przeszedł samego siebie i postanowił spłatą tego długu obarczyć nie obecną ani nie przyszłą, lecz dopiero następującą po niej kolejną kadencję samorządu. Nie ma znaczenia, że wówczas może już nie być ani PiS ani ich lokalnego sprzymierzeńca. Obecny włodarz powiatu „dzisiaj” wydaje pożyczone pieniądze, których spłatę „przerzuca” na rok… 2031. Ważne, żeby było za co się lansować…

Małgorzata Karwacka
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn

Ostatnio spotkałam się z problemami dotyczącymi segregacji śmieci z jakimi borykają się spółdzielnie, wspólnoty i firmy. Uważam, że opakowania winny posiadać kolorowe, wyraźne oznakowanie odpowiadające kolorowi pojemnika na śmieci i odpady, informujące do jakiego pojemnika mamy je wyrzucić po zużyciu. Zdecydowanie ułatwiłoby to nam segregację. Dzieci od najmłodszych lat w formie zabawy powinny w przedszkolu i szkole przyswajać wiedzę o recyklingu bo „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Tym samym kolory pojemników na śmieci powinny być w całej Unii Europejskiej zunifikowane, tak aby będąc za granicą Polski nie trzeba się było zastanawiać co zrobić ze śmieciami. W związku z coraz większą ilością śmieci, które nie podlegają recyklingowi, widzę potrzebę budowy spalarni, która produkowałaby jednocześnie prąd i ciepło na swoje potrzeby, i potrzeby mieszkańców.

Ewelina Ślugajska
Szydłowo. Ujście

Gratuluję mieszkańcom Gminy Szydłowo postawy, która towarzyszyła im podczas tegorocznych dożynek. Przygotowane pomysłowe ozdoby i dekoracje sołectw, i domów, zabawne, dowcipne, ale nawiązujące do tradycji Święta Plonów. Piękne wieńce, specjalne stroje osób uczestniczących w korowodzie, a do tego degustacje regionalnych potraw w dobrej atmosferze i pogodzie. Z pewnością wymagało to dużego zaangażowania i nakładu pracy wielu osób, jeszcze raz Gratuluję!

Maria Augustyn
Śródmieście, Zamość

Przyjmowaliśmy na sesji Program ochrony środowiska na lata 2021-25 wraz z prognozą oddziaływania. Nie mieliśmy uwag co do zawartych w nim treści, jednak nie możemy się pogodzić z opinią starosty Komarowskiego, że powiat nie ma dużego wpływu na ochronę środowiska. Według mnie mógłby on być zdecydowanie większy. Przecież niektóre pozwolenia środowiskowe wydaje powiat, eko-edukację prowadzi powiat. Ulotki, tablice informacyjne czy nowa pracownia, to za mało. Teren powiatu to ciągle miejsce przemysłowej hodowli trzody chlewnej i drobiu na ogromną skalę, a skutki takiej gospodarki są niszczące dla środowiska.

Nie mówi się w naszych szkołach o wpływie rolnictwa monokulturowego, ciągle wzrastającym zużyciu nawozów i pestycydów, czy wycince lasów i narastającej suszy hydrologicznej. W efekcie dla naszej młodzieży walka o ochronę klimatu nie jest priorytetem. Nie spotykamy też młodzieży powiatowych szkół na protestach klimatycznych.

Lobby rolnictwa wielkoprzemysłowego i Lasów Państwowych ma się dobrze, w przeciwieństwie do otaczającego nas środowiska.

Grzegorz Wądołowski
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn

Tematem, który ciągnie się od wielu lat jest brak rozwiązania barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych w placówkach publicznych, a do takich należy szkoła. Każdy organ prowadzący – w tym przypadku Starostwo – może starać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Chyba, że już skorzystało w ciągu ostatnich trzech lat. Ja takiej wiedzy nie mam. Nigdy Starosta, ani członkowie zarządu o tym nie mówili. Ja to zgłaszam od poprzedniej kadencji. Wielokrotnie mi obiecywano, że środki w kolejnym roku budżetowym znajdą się na to. Nawet teraz jak podczas ostatniej sesji przeglądałem Wieloletnią Prognozę Finansową to nie znalazłem tam niczego, co by dotyczyło tego ważnego tematu. Uczniowie z niepełnosprawnością mają utrudniony dostęp do szkoły i wtedy taki młody człowiek jest skazany na indywidualne nauczanie. Prawdziwym sukcesem byłoby, aby ten problem jak najszybciej rozwiązać. Jestem rozczarowany, że po raz kolejny mimo obietnic nie znalazły się środki w korekcie budżetu na dany rok, czy nawet w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Niestety taka jest rzeczywistość. Obserwujemy jak łatwo można dostać poklask przez pijar np. wyremontowania starego stadionu na Okrzei, czy rewitalizację dawnego kina Iskra. Usuwanie barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych to nie tylko montaż wind, ale też podjazdy, poręcze, posadzka antypoślizgowa, łazienki przystosowane dla takich osób. Dobrze by było, aby do tego przystosować chociaż jedną z naszych szkół. Przykładem jest szkoła podstawowa nr 12 w Pile, która jest szkołą z oddziałami integracyjnymi i jest całkowicie bez barier architektonicznych. Tak powinno być we wszystkich szkołach, czyli powinny być parterowe. Przykładem są duńskie szkoły. Wystarczy, aby te stare budynki dostosować do tych wymogów. A tego nie ma w szkołach średnich. Powiat nie wywiązuje się z obietnic, a to jest bulwersujące dla rodziców, dziadków, które osoby niepełnosprawne mają wśród swoich bliskich.

Wojciech Szutkowski
Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo

Podczas sesji Rady Powiatu w Pile w dniu 26.08.2021 r. odbytej ponownie zdalnie, radni po zapoznaniu się ze sprawozdaniami z działań podejmowanych na terenie Nadzoru Wodnego w Złotowie, Nakle n. Notecią, Wałczu, Obornikach, Chodzieży, Trzciance, Więcborku i Pile obsługujących teren powiatu pilskiego, zatwierdzili je jednogłośnie, mimo ich fragmentaryczności. Wyżej wymienione Nadzory Wodne obsługiwane są przez niewielką ilość pracowników i dysponują niewielkimi możliwościami organizacyjnymi, wykonawczymi i finansowymi.

Przyglądając się bliżej strukturze organizacyjnej Wód Polskich, składającej się z 4 szczebli, można zauważyć, że już Zarządy Zlewni czy Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej są znacznie bardziej rozbudowane i właściwym byłoby w tej sytuacji, aby taką informację składały np. Zarządy Zlewni, opisując wyłącznie działania jakie podejmowano na terenie powiatu pilskiego. Podczas Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska nie wszystkie osoby reprezentujące ww. Nadzory Wodne były obecne i nie na wszystkie pytania mogły udzielić odpowiedzi.

Pozytywnie należy ocenić podjęcie przez Radę Powiatu jednomyślnie uchwały w sprawie przyjęcia Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Pilskiego na lata 2021 -2025 wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko, z pewnym zastrzeżeniem, że Program opisujący stan środowiska na dzień dzisiejszy i działania, które mają być osiągnięte w przyszłości, nie daje skutecznych narzędzi umożliwiających jego realizację i rozliczenie podmiotów je realizujących.

Paweł Jarczak
Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo

Na sierpniowej Sesji Rady Powiatu Pilskiego radni Koalicji Obywatelskiej jednogłośnie i z dużą satysfakcją poparli projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Kaczory. Przyznana pomoc będzie przeznaczona na zakup specjalistycznej odzieży ochronnej dla strażaków ochotników z miejscowej jednostki. Podobną uchwałą jako radni udzieliliśmy wsparcia Gminie Ujście, gdzie w Nowej Wsi Ujskiej Jednostka OSP wzbogaci się o nożyce akumulatorowe służące do uwalniania ludzi z pojazdów lub zamkniętych pomieszczeń.

Drodzy druhowie ochotnicy dziękujemy za waszą pełną poświęcenia służbę i mamy nadzieję, że udzielona pomoc poprawi bezpieczeństwo wasze i mieszkańców, którym służycie.

Stanisław Dąbek
Śródmieście, Zamość

Niezwykle cenną inicjatywą jest coroczne Narodowe Czytanie, spotykanie się wokół ważnej polskiej literatury różnych osób, nawet tych, które nie do końca cenią takich pisarzy jak Gabriela Zapolska, autorka „Moralności Pani Dulskiej”, której fragmenty czytaliśmy. Narodowe Czytanie zawsze gromadzi publiczność, niektórzy przychodzą przypadkowo, a inni intencjonalnie, po to aby przeczytać i powiedzieć, że się z tym czytaniem identyfikują. Być może Gabriela Zapolska nie jest w tym roku przypadkowa, bo ta dulszczyzna wychodzi w każdym momencie i skrawku naszego życia.

Szkoda, że tak jak miasto (Piła), które zrobiło to wydarzenie w ciekawej formie, nie uczyniło tego starostwo. A w powiecie pilskim, w małych miejscowościach, robiono to wydarzenie bardzo ciekawie i interesująco.

Marek Mostowski