„Razem na fali”

Sześć osób niepełnosprawnych zdało 14 grudnia w Aerokubie Ziemi Pilskiej egzamin państwowy (UKE) na pozwolenie radiowe -krótkofalarskie kat.1 w ramach Projektu „Razem na fali”, który był finansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i PISOPU z Poznania. Celem projektu było włączenie do aktywnego życia społecznego osób niepełnosprawnych z terenu miasta Piły poprzez szkolenia radiokomunikacyjne i ćwiczenia praktyczne.

– Chcemy, aby osoby niepełnosprawne dzięki samodzielnej pracy na pasmach krótkofalarskich miały okno na świat, aby nie zamykały się w czterech ścianach. Sam jestem osobą niepełnosprawną i wiem jak to działa. Teraz oni mogą nawiązywać koleżeńskie łączności, poznawać, co to jest krótkofalarstwo m.in. w naszym klubie SP3YAC. – mówi Jarosław Grabowski z Pilskiego Klubu Krótkofalarskiego SP3YAC.

Korzenie krótkofalarstwa sięgają praktycznie do wynalazku radia. Pionierami w tej dziedzinie byli przede wszystkim: Guglielmo Marconi, Aleksander Popow i Nikola Tesla. To oni, jako pierwsi prowadzili doświadczenia nad wykorzystaniem fal elektromagnetycznych do przesyłania wiadomości na odległość. Gdy to im się wreszcie udało, bardzo szybko znajdowali wielu naśladowców – przyszłych krótkofalowców – radioamatorów własnoręcznie budujących urządzenia do nawiązywania łączności. Współczesnych pasjonatów łączy magia radia, która pomimo rozwoju Internetu i telefonii komórkowej przetrwała ponad 100 lat.
(SE)

razem_na_fali01

razem_na_fali02 razem_na_fali03 razem_na_fali04 razem_na_fali05 razem_na_fali06 razem_na_fali07 razem_na_fali08 razem_na_fali09 razem_na_fali10 razem_na_fali11 razem_na_fali12 razem_na_fali13 razem_na_fali14 razem_na_fali15 razem_na_fali16

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *