Razem w sprawie Noteci
6 lutego 2017r. w Dębówku Nowym (gm. Białośliwie), na wniosek Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pile, odbyło się spotkanie w sprawie rozwiązania problemu wysokiego poziomu wód rzeki Noteć, który powoduje zalewanie łąk, a tym samym uniemożliwia rolnikom koszenie i zbiór siana. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, posłowie, samorządowcy oraz przedstawiciele samorządu rolniczego.
– W wyniku osiadania torfu, z którego zbudowane są podłoża łąkowe, użytki rolne oraz łąki znalazły się na poziomie depresyjnym wobec poziomu wód na Noteci. Wobec tego, zależnie od poziomu wody, łąki te są corocznie podtapiane, a z biegiem lat sytuacja będzie się pogarszać, ponieważ torfy będą dalej osiadać, co w efekcie może doprowadzić do całkowitego wyłączenia pasa łąk przyległych do Noteci z użytkowania rolniczego – powiedziała Anita Hermit, z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Zarządu Zlewni Noteć w Bydgoszczy.
W takiej sytuacji Noteć wymaga systematycznych prac utrzymaniowych przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. RZGW w Poznaniu czyni starania o zakup wysokowydajnych kosiarek pływających, kombajnu koszącego dno oraz kilku mniejszych jednostek m. in. do koszenia skarp, odmulania, rozbijania i wyciągania wysp pływających, wybierania skoszonej masy zielonej z nurtu rzeki itp. Urządzenia te pozwoliłyby na koszenie ok. 200 kilometrów Noteci, usprawniając tym samym przepływ wód powodziowych w korycie.
Środki na zakup tego sprzętu o łącznej wartości blisko 3 milionów złotych, mają pochodzić z WFOŚiGW w Poznaniu oraz w Bydgoszczy. Fundusze pokryłyby jedynie 50 proc. Kosztów. Pozostałe 1,5 miliona złotych mogłoby pochodzić z rezerwy celowej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Noteć jest niezwykle ważną rzeką dla mieszkańców powiatu pilskiego, dlatego władze powiatu bardzo aktywnie angażują się w działania mające na celu poprawę sytuacji i rozwiązanie tego problemu.
– Omawialiśmy ten temat na jednym z ostatnich posiedzeń zarządu i podjęliśmy uchwałę o zgłoszeniu go do planu pracy Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP. W celu poprawy drożności Noteci zaproponowaliśmy też wykonanie na odcinku Noteci Leniwej systemu polderów i przebudowania przepompowni. Realizacja tak dużego zadania wymaga środków zewnętrznych, gdyż lokalne samorządy nie są w stanie samodzielnie go sfinansować. Konieczne jest też pogłębienie tzw. bagrowanie dna Noteci w celu ułatwienia przepływu. Zdajemy sobie sprawę, iż rozwiązanie problemu Noteci, nie zależy tylko od nas samych, dlatego apelujemy do polityków o wsparcie naszych działań – powiedział wicestarosta Stefan Piechocki.
Obecny na spotkaniu poseł Grzegorz Piechowiak (PiS) zadeklarował pomoc w tej sprawie zapraszając delegację rolników na rozmowy do Ministerstwa Rolnictwa.
A.M.