RCK w Pile po generalnym remoncie wnętrz. Teraz to prawdziwa bombonierka!
Obiekt Regionalnego Centrum Kultury – Teatr Miejski, który służy organizowaniu wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i rekreacyjnych, po remoncie nabrał nowego wyglądu od środka. 2 listopada była okazja zapoznać się z pierwszymi efektami kończącego się remontu budynku Regionalnego Centrum Kultury, który jak widać na zdjęciach i po opinii pierwszych gości, którzy pojawili się na seansie filmowym, robi ogromne wrażenie. Warto wspomnieć, że pojawiła się winda dla osób niepełnosprawnych, dzięki której można dostać się bez problemów do sali kameralnej lub na pierwsze piętro.
– Trwają jeszcze prace wykończeniowe, ale dziś oficjalnie pokazujemy te wnętrza osobom, które przybyły na Wieczór Dobrego Kina. Także ci, którzy przybędą na pierwsze piętro do sali kameralnej, zobaczą bardzo ładną zmianę. Jak to obserwuję, to mogę powiedzieć, że tak miało być. Projekt był długo uzgadniany. Pierwsze projekty, prawie wszystkie trafiły do kosza, kolejne były zmieniane – tych propozycji było bardzo dużo. To, co dziś możemy zobaczyć, to wynik pracy nie tylko architektów, ale też zespołu tutaj na miejscu. Chcieliśmy nie tylko zachować to wnętrze, jeśli chodzi o jego ostatnią historię (to nie jest ten budynek, który tutaj stał przed wojną), ale również dodano elementy nowoczesne np. oświetlenie, które jest widoczne czy też klimatyzacja. Należy pamiętać, że połączyliśmy dwa remonty – ten zewnętrzny, który miał miejsce w ostatnim czasie, do którego dołożyliśmy oświetlenie budynku i ten, którego efekty dziś oglądamy – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.
Zakres remontu, rewitalizacji i przebudowy obiektu obejmował: remont holi głównych wraz z ciągami komunikacyjnymi, remont Sali Kameralnej, zainstalowanie windy dla osób niepełnosprawnych, zainstalowanie systemu wentylacyjnego, klimatyzacyjnego w holach, renowacja i wymiana stolarki drzwiowej wewnętrznej, wymiana oświetlenia, zainstalowanie systemu do ekspozycji, remont pomieszczeń szatni oraz galerii, remont toalet. Przy barze pojawiła się grafika (nie jest to zdjęcie) przedstawiająca fragment miasta.
Celem inwestycji jest: dostosowanie obiektu dla potrzeb osób niepełnosprawnych, zwiększenie i poprawa standardów użytkowych i estetycznych wewnątrz obiektu, poprawa atrakcyjności i wizerunku placówki, zwiększenie liczby uczestników w wydarzeniach organizowanych wewnątrz obiektu, poprawa dostępności i dostosowanie do obecnie obowiązujących standardów.
Koszt remontu wyniósł ok. 2 240 000 złotych, przy czym dofinansowanie unijne w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 stanowiło 85 procent tej kwoty. Wykonawcą robót była firma Thermbau z Piły.
Sebastian Daukszewicz