REAKCJA, grudzień 2022 r.

Przed nami kalendarzowa, no i oczywiście astronomiczna zima. Jednak najważniejsze, że już za kilkanaście dni najwspanialsze ze świąt Boże Narodzenie. W obliczu tego magicznego, rodzinnego święta, w tej edycji Waszej, Drodzy Czytelnicy, Rubryce Interwencyjnej, nie będzie gderania, uskarżania się i krytykowania, lecz znajdzie się pochwała za dobre pomysły. Takim nietuzinkowym pomysłem są elementy upiększające i estetyzujące pilski anturaż.

Wiele lat temu w Pile zaczęły „rodzić” się niczym grzyby po deszczu tak modne w świecie murale. Najpierw pojawiały się jednak na ścianach garaży i obiektów mniejszego znaczenia. Kilka lat później zaczęły zdobić niczym współczesne freski ściany budynków mieszkalnych (czyt. starych kamienic) ale także szkół, etc.

Na ścianie SP 2 przy ul. Bydgoskiej pojawił się innowacyjny ekomural, namalowany fotokatalityczną farbą, oczyszczającą powietrze z zanieczyszczeń. Na ścianie kamienicy przy ul. Towarowej4a-6a pojawił się mural inspirowany ochroną rybołowa (Pandion haliaetus). Wreszcie na kamienicy przy rogu ul, 11 Listopada i Piłsudskiego pojawiła się spektakularny i budzący ogólny podziw mural, na którym są widoczne historyczne budynki znajdujące się w grodzie Staszica. To tylko wybrane dzieła dodające uroku Pile.

Jak poinformował prezydent Głowski w social mediach, pojawił się pomysł, by kontynuować zagospodarowanie wolnej przestrzeni na ścianach, nawiązując do konkretnych lokalizacji i wracać w ten sposób do historii, do znanych w dawnej Pile miejsc. Ów pomysł został bardzo ciepło przyjęty przez większość internautów. My też jemu głośno przyklaskujemy!

Pokrywanie ścian budynków malowidłami jest również dobrym środkiem na pokrywanie pokłosia ustawy krajobrazowej!

Masz problemy, jakiekolwiek niejasności czy kłopoty, ale również pragniesz coś pochwalić – napisz do nas! Nie miej żadnych oporów, możesz pisać o wszystkim. My spróbujemy Ci pomóc – reagując piorunująco!

Pisz na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40 pokój 101, 64-920 Piła z dopiskiem: „REAKCJA.

Marek Mostowski

Chrońmy Rybołowy

Murale - dobry pomysł na pokrywanie efektów Ustawy Krajobrazowej! Pierwszy ekomural Podoba Ci się pomysł Tak się opowiada historię