Rekord Polski pobity! Czas na podsumowanie i podziękowania

Wielka mobilizacja krwiodawców została ukoronowana! 14 lutego w Pile został oficjalnie pobity rekord Polski w ilości oddanej krwi! W trzech punktach 524 osoby oddały krew, pobrano 229,404 litrów tego najcenniejszego z płynów! 20 lutego na konferencji prasowej podsumowano całą akcję. Nie mogło zabraknąć podziękowań dla wszystkich zaangażowanych w to nie zwykłe wydarzenie, w tym studentów którzy zaangażowani byli w akcję krwiodawstwa – od wczesnych godzin porannych, po późne godziny wieczorne.

– Chciałbym pogratulować akcji, najpierw krwiodawcom, którzy dzięki swojej postawie i zaangażowaniu pobili ten rekord. Chcę podziękować studentom. Mimo czasu sesji byliście tak długo z pełną determinacją. Jestem dumny, że mam takich studentów w PWSZ. Bardzo dziękuje panu staroście za udostępnienie MDK, a panu prezydentowi za udostępnienie RCK – mówi prof. nzw. dr hab. Donat Mierzejewski ,Rektor PWSZ w Pile.

– Wiemy, że 14 lutego zgłosiło się do trzech punktów ponad 700 osób, ale z różnych względów nie wszyscy mogli oddać krew. Jak się okazało to wydarzenie nie było skierowane tylko do Piły, bo uzyskałem informację, że to wydarzenie miało zasięg międzynarodowy. Krew oddawali Polacy z Anglii, a także osoby z Estonii czy z Ukrainy. Ilość oddanej krwi  jest ważna, ale nie w kontekście bicia rekordu, tylko w kontekście tego ilu osobom dzięki niej uda się uratować zdrowie czy życie. Było to duże wyzwanie. Sam wynik przerósł nasze oczekiwanie. Dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli, każdy bez wyjątku dołożył swoją cegiełkę  do osiągnięcia tak wspaniałego wyniku. Wierzę, że jeszcze niejedno takie wydarzenie – o którym będzie głośno w kraju – uda nam się zrobić – dodaje Mirosław Welc, Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Pile.

Pomysłodawcą  akcji był członek PCK, a jednocześnie student ratownictwa medycznego PWSZ w Pile, Dariusz Kopaczyk, który także podziękował wszystkim, którzy poświecili swój czas, aby tak akcja się odbyła.

– Celem nie było pobicie rekordu Polski, ale pomoc drugiemu człowiekowi. Rekord udało się pobić przy okazji, choć tego się nie spodziewaliśmy – mówi Dariusz Kopaczyk. – Już dziś składam deklarację, że w przyszłości będziemy organizować podobne wydarzenia pod szyldem Podaruj Serce – Oddaj Krew. Będziemy zachęcać krwiodawców do oddawania krwi  czy jako ratownicy medyczni będziemy promować, uczyć udzielania pierwszej pomocy.

W konferencji udział wzięli i również dziękowali: Piotr Głowski – Prezydent Piły, Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski oraz Roman Klupieć – Zastępca Dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Sebastian Daukszewicz

rekord_polski_pobity00

rekord_polski_pobity24 rekord_polski_pobity01 rekord_polski_pobity02 rekord_polski_pobity03 rekord_polski_pobity04 rekord_polski_pobity05 rekord_polski_pobity06 rekord_polski_pobity07 rekord_polski_pobity08 rekord_polski_pobity09 rekord_polski_pobity10 rekord_polski_pobity11 rekord_polski_pobity12 rekord_polski_pobity13 rekord_polski_pobity14 rekord_polski_pobity15 rekord_polski_pobity16 rekord_polski_pobity17 rekord_polski_pobity18 rekord_polski_pobity19 rekord_polski_pobity20 rekord_polski_pobity21 rekord_polski_pobity22 rekord_polski_pobity23