Republika Edukacji w Pile

W sobotę, 28 listopada br. w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w Pile Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu odbyła się konferencji „Republika Edukacja”.

Celem konferencji było stworzenie płaszczyzny otwartego dialogu na temat kierunków rozwoju edukacji XXI wieku, propagowanie nowych trendów w edukacji oraz prezentacja dorobku twórczych nauczycieli. Cele konferencji wpisują się w politykę oświatową państwa oraz priorytety Ministra Edukacji Narodowej. Konferencja skierowana była do nauczycieli, rodziców uczniów i instytucji współpracujących z oświatą.

– Podczas pierwszego spotkania konferencja była skierowana do samorządowców, czyli do tych, którzy często decydują o tym co dzieje się w naszych szkołach, placówkach. A dziś Republika Edukacji – konferencja głównie skierowana do nauczycieli. Republika to nasza wspólna sprawa. To od nas będzie zależało jak będzie wyglądać edukacja na wszystkich etapach kształcenia. Dlatego dziś część wykładowa, gdzie osoby z różnych miejsc i z różnym doświadczeniem przekazują, co powinno się dziać w edukacji w najbliższym czasie, a potem części posterowa, gdzie nauczyciele mogą się podzielić swoim twórczym podejściem z innymi nauczycielami. Są też warsztaty, podczas których można nabyć wiedzę i umiejętności od innych. Nasze spotkania są inspiracją dla nauczycieli do poszukiwania nowych rozwiązań – mówi Grzegorz Bogacz, dyrektor CDN w Pile.

Goście, którzy przybyli w sobotni poranek na konferencję mieli okazję uczestnictwa w części plenerowej, podczas której o trendach w edukacji na świecie w świetle realiów i potrzeb polskiej szkoły mówiła Jolanta Gałecka, ekspert edukacji Young Digital Planet SA.

Głównym celem prelekcji „Zarządzanie zmianą w edukacji” – dr Moniki Kłos, dziekan Wydziału Gospodarki i Techniki w Pile, Zamiejscowy Wydział Wyższej Szkoły Gospodarki było wskazanie czynników determinujących zmiany w edukacji, gdyż zmiana sprzyja uczeniu się, a świadomość tego jest bezcenna. Podczas konferencji przeanalizowane zostały etapy wprowadzenia zmiany, z uwzględnieniem dylematów w nich występujących.

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Pile Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach realizowanego z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile przedsięwzięcia „Kołobrzeska 15 – Laboratorium”, zaprosił ponad 400 młodych ludzi z wybranych szkół północnej Wielkopolski do programu edukacyjno – społecznego „Nasze Wody” – obiekt wodny (geoekosystem wodny) w realiach społecznych miejscowości. Projekt ten zebranym omówił  dr Paweł M. Owsianny, zastępca dyrektora Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Pile Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorzy projektu wierzą, że idea właściwego zarządzania ekosystemami wodnymi i gospodarowania wodą zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, stanie się ważnym aspektem funkcjonowania poszczególnych szkół w ich społeczności lokalnej.

Nie zabrakło również części warsztatowej. Poruszono takie ważne tematy jak: „Bezpieczeństwo w sieci”, „Jak będzie wyglądała przyszłość edukacji online?” „Sztafeta pokoleń – formy współpracy międzypokoleniowej w szkole”, „Coaching w edukacji”, „Sięgając chmur – warsztaty geograficzne”.

Konferencji towarzyszyła prezentacja dorobku twórczego nauczycieli.

Sebastian Daukszewicz

republika_edukacji00

republika_edukacji27 republika_edukacji01 republika_edukacji02 republika_edukacji03 republika_edukacji04 republika_edukacji05 republika_edukacji06 republika_edukacji07 republika_edukacji08 republika_edukacji09 republika_edukacji10 republika_edukacji11 republika_edukacji12 republika_edukacji13 republika_edukacji14 republika_edukacji15 republika_edukacji16 republika_edukacji17 republika_edukacji18 republika_edukacji19 republika_edukacji20 republika_edukacji21 republika_edukacji22 republika_edukacji23 republika_edukacji24 republika_edukacji25 republika_edukacji26

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *