Resztki z pilskiego kościoła

Pozostałości po najstarszym kościele w Pile będą tematem kolejnych „Kościelnych dziejów Piły”.

Podczas środowego wykładu historycznego cyklu odbędzie się swoista podróż śladami pamięci. O pamiątkach po katolickim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty opowie Marek Fijałkowski, historyk z Muzeum Stanisława Staszica w Pile.

Wykład odbędzie się w środę, 16 listopada o godz. 19. w sali św. Jana Bosko w domu katechetycznym przy parafii Świętej Rodziny w Pile (ul. Św. Jana Bosko 1). Wstęp wolny.

Kościół nad Gwdą, czyli pw. świętych Janów był najstarszym kościołem w naszym mieście. Pierwszy w Pile drewniany kościół parafii Najświętszej Maryi Panny i Jana Chrzciciela powstał prawdopodobnie w połowie XV w., a jego budowa była związana z lokacją miasta. Świątynię murowaną rozpoczęto budować w I połowie XVII w. na mocy dokumentów królewskich: króla Zygmunta i królowej Konstancji.

Przez kolejne wieki kościół przechodził różne koleje losu. Padał ofiarą pożarów miejskich, był odbudowywany, zmieniała się jego bryła architektoniczna.

Został zniszczony w wyniku walk o wyzwolenie Piły w lutym 1945 r. Nie udało się już nigdy tej świątyni odbudować. Decyzją władz komunistycznych ruiny zostały wysadzone w powietrze 20 grudnia 1975 r.

W historię naszego miasta i regionu pilski kościół świętych Janów wpisał się jako ostoja polskości, ważny ośrodek życia nie tylko religijnego, ale również i kulturalnego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że właśnie w tej świątyni 6 listopada 1755 r. został ochrzczony najsłynniejszy pilanin ks. Stanisław Staszic.

Kościół świętych Janów był „matką” dla innych świątyń katolickich w naszym mieście. Dziś jego tradycje kontynuuje parafia Świętej Rodziny w Pile. Stąd często jego temat powraca na wykładach organizowanych przez parafię.

Przypomnijmy, w październiku ruszyła czwarta edycja „Kościelnych dziejów Piły”, czyli całoroczne wykłady, poświęcone religijnej historii miasta. Podczas październikowego spotkania dr Michał Początek opowiadał o przytułkach w Pile i okolicy w świetle wizytacji kanonicznych diecezji poznańskiej w XVII i XVIII wieku”.

Parafia Św. Rodziny w Pile

resztki_z_pilskiego_kosciola00

resztki_z_pilskiego_kosciola02 resztki_z_pilskiego_kosciola01