Rodzinne Warsztaty Pierwszej Pomocy w VIVO! Piła

rodzinne_warsztaty

Jak powinno się zareagować w wypadku nagłego zatrzymania krążenia? W jaki sposób bezpiecznie wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową? Jak skorzystać z automatycznego defibrylatora (AED)? Już 5 października podczas Rodzinnych Warsztatów w VIVO! ratownicy medyczni i instruktorzy pokażą oraz poprowadzą ćwiczenia z zakresu pierwszej pomocy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Po niecałych 4 minutach od zatrzymania krążenia następują trwałe zmiany w organizmie, które mogą doprowadzić do niepełnosprawności, a nawet śmierci. Podobnie jest w przypadku nagłego zadławienia się, czyli zamknięcia dróg oddechowych przez ciało obce. W takich przypadkach najistotniejszym czynnikiem jest odpowiednia reakcja i czas. Prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia, dlatego każdy z nas powinien wiedzieć, jak zachować się w sytuacji zagrażającej zdrowiu.

Pilscy ratownicy medyczni razem z instruktorami podczas Rodzinnych Warsztatów Pierwszej Pomocy przeprowadzą pokazy i zajęcia praktyczne z udzielania pomocy osobom poszkodowanym. W sobotę, 5 października w godz. 13:00 – 16:00, będzie można pod okiem profesjonalistów nauczyć i przypomnieć sobie w jaki sposób wykonać resuscytację u osób dorosłych i dzieci, jak postępować w przypadku zadławienia oraz jak używać automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Zajęcia zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem profesjonalnych manekinów. Na najmłodszych będą czekać zajęcia z bandażowania na… gigantycznych pluszowych zwierzakach. Ponadto nauczą się więcej o pierwszej pomocy dzięki edukacyjnej grze planszowej oraz tematycznej kolorowance. Wszystkie dzieci będą mogły pochwalić się swoją wiedzą w konkursach z nagrodami.

Organizatorami akcji są pilanie zrzeszeni w inicjatywie BezpieczneSerce.pl działający na rzecz poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście i regionie. W ramach Budżetu Obywatelskiego organizatorzy zgłosili wniosek o zainstalowanie na terenie miasta bezpiecznych i prostych w obsłudze defibrylatorów automatycznych (AED),  które znacznie zwiększają przeżywalność osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Głosować można również za pomocą strony internetowej http://konsultacjespoleczne.pila.pl/bo-glosowanie.

Serdecznie zapraszamy!

Joanna Katyńska
Open Media