Rondo na Górnym z nazwą Reformacji
W środę, 15 marca, przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Wyspiańskiego odbyło się spotkanie okolicznościowe związane z nadaniem rondu, znajdującemu się u zbiegu w/w ulic, nazwy Reformacji. Wnisokodawcą ronda o nazwie Reformacji na osiedlu Górnym była parafia Ewangelicko – Augsburska w Pile.
Reformacja to ruch religijny, kulturalny i społeczny, który został zapoczątkowany przez Marcina Lutra poprzez ogłoszenie w Wittenberdze 95 tez dotyczących zreformowania Kościoła katolickiego. Nadanie nazwy związanej z Reformacją jednemu z rond w Pile stanowi upamiętnienie dorobku historyczno-kulturowego pilskich ewangelików. Przykładem widocznego znaku tej spuścizny jest najstarszy kościół w Pile – św. Stanisława Kostki, przy ulicy Browarnej, wcześniej Kościół Marcina Lutra. Dalej wymienić należy budynek Urzędu Miasta Piły i Nafty, wcześniej Konsystorz i Superintendentura ewangelicka. Z kolei Szkoła Podstawowa Nr 1 mieści się w gmachu dawnej Szkoły Ewangelickiej, podobnie jak Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Bydgoskiej. Warto przypomnieć, że dawniej Piłę zamieszkiwała duża społeczność ewangelicka, do której należeli m. in. Piete Kuhr, tancerka i artystka oraz ks. superintendent Ludwig Heine. Zespół ds. nazewnictwa ulic pozytywnie zaopiniował upamiętnienie Reformacji, proponując jednocześnie, aby wytypowane rondo u zbiegu ulic Mickiewicza i Wyspiańskiego nosiło nazwę Reformacji.
To już trzecie rondo w Pile, które w marcu otrzymało decyzją Rady Miasta Piły nazwę. Rondo na ul. Bydgoskiej (skrzyżowanie z ul. Okólną i Kusocińskiego) nosi nazwę Władysława Bartoszewskiego, rondo na skrzyżowaniu ul. Okrzei, Towarowej, Zygmunta Starego i Pomorskiej nosi nazwę Żołnierzy Wyklętych.
Sebastian Daukszewicz