ROWEROWA NIEZAPOMINAJKA

Gdy zbliża się 15 maja, imieniny Zofii i Dzień Polskiej Niezapominajki wszyscy słuchacze pilskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wiedzą, że to czas by odkurzyć swoje dwa kółka i ruszyć na szlak rajdu rowerowego. Tak było i w tym roku, już po raz jedenasty odbyła się wspólna impreza UTW, Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, Nadnoteckiego Instytutu UAM oraz cyklistów zgromadzonych wokół SOBÓT NA DWÓCH KÓŁKACH.

 

Wycieczka nie była może zbyt długa, bo liczyła tylko około 13 kilometrów ulicami Piły ale doliczyć jeszcze trzeba odległość jaką kilkudziesięciu uczestników wycieczki musieli pokonać by wrócić do domów z pikniku przygotowanego w ogrodzie przy nadleśnictwie.  Przedtem jednak w holu UAM obejrzeliśmy piękną wystawę malarską z wizerunkami kwiatów – jakże wiosenny to temat…

 

A na mecie czekały na uczestników kiełbaski znad ognia, ogórki kiszone, kawa i herbata oraz tradycyjny tort, którego smak czuję do tej pory… A Pan Nadleśniczy  Adam Standio skorzystał z okazji i obdarował wszystkich uczestników pikniku (uczciwie, nie tylko rowerzystów ale i tych co dojechali autobusem) pamiątkowymi torbami. A okazja była ku temu godna – Lasy Państwowe obchodzą w tym roku jubileusz 100-lecia!

 

Od kilku lat Rajd Niezapominajkowy nosi imię Krystyny Szymańskiej, słuchaczki UTW, wrażliwej poetki, która niestety odeszła na „drugą stronę tęczy”. Nim jednak zabrakło Jej wśród żywych napisała wierszyk o tym uroczym niebieskookim kwiatku, który pozwalam sobie przytoczyć:

 

„Jestem skromnym, małym kwiatkiem

niebieściutkie płatki mam,

w mojej nazwie siła drzemie,

co pamiętać każe Wam.

 

O tych latach co minęły,

ludziach kiedyś bliskich Wam

o miłości i przyjaźni,

o przyrodzie, w której trwam.

 

Niech mój wygląd Was nie zmyli

i nie myślcie, że to bajka,

ja pamiętam dziś o wszystkim

jestem Niezapominajka.”

 

Następny Rajd Niezapominajkowy już za rok, niezmiennie 15 maja i znów rowery ruszą na trasę ozdobione niebieskimi balonikami…

 

J. Balcerzak